Aktuális

Megviseli szervezetünket és kedvenceinket az óraállítás

b

Létrehozva: 2015.03.28.

Vasárnap hajnali két órakor kell háromra átállítanunk óráinkat. Erre mindannyian különböző módon reagálunk, és a velünk élő állatok is érzékenyek lehetnek a változásra.

Hogyan befolyásolja ez a szervezetünket?

Az Európai Unióban egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy ezután az életritmus jobban egybeesik a természetes világossággal, így kevesebbet kell használni a világítást. Hazai megfigyelések és adatok szerint ezzel egynapi átlagos villamosenergia-fogyasztást lehet megspórolni. Német vizsgálatok alapján azonban valójában több energiát fogyasztunk, mivel nagyobb a fűtési igény a reggeli órákban.

1. Testünknek pontos ritmusa van. Ennek megváltoztatása az immunrendszerünkre is hatással van: fogékonyabbá válhatunk a fertőzésekre – mondta egy német napilapnak dr. Peter Schleicher immunológus.

2. Az időeltolódás miatt so­kan fáradékonyabbak lesznek. A legtöbb embernél ez egy-
két napig tart, az érzékenyebbeknél akár 2-4 hétig is elhúzódhat. 

3. Akinek tartós egészségügyi problémája van, annál az óra­átállítás napjaiban nagyobb a szívroham kockázata. 

4. Növekszik az autóbalesetek száma a fáradtság miatt. Az Auto Club Europa számításai szerint a váltást követő hónapban húsz százalékkal növekszik a balesetek száma az előző havihoz képest. 

5. A gyerekekre különösen nagy hatással van az óraátállítás. A vizsgálatok azt mutatják, hogy már egy órával rövidebb alvásidő is 30-40 százalékkal csökkenti az iskolai teljesítményt. 

Kedvenceink is megérzik

A kutyák és macskák mind rendelkeznek egyfajta belső óraművel, amely pontosan jelzi, mikor jött el az evés és a játék az ideje. Így a nyári óraátállítás gyakran sokuknál nem megy zökkenőmentesen. 

A gazdák jól ismerik a velük élő állatok szokásait, mivel leggyakrabban mi magunk szoktatjuk hozzá a kedvenceinket egy bizonyos ritmushoz. Ne csodálkozzunk tehát, ha egy órával visszaállítjuk a vekkerünket, arra ébredünk, hogy a barátaink ott állnak vigyázzban, és várják az indulást a sétára. Az alvás-ébredés ritmusa ugyanúgy meghatározza az állatok mindennapjait, mint a sajátunkat. A kutyák és a cicák képesek szemrehányóan közelről fixírozni a tálkájukat a korábban megszokott időpontban.

Egy idő után minden visszatér a rendes kerékvágásba, egy-két hét után már az új időrendhez alkalmazkodva pattannak fel az adott időpontban. Fontos, hogy mi magunk is igazodjunk az ő ritmusukhoz, és apránként, tíz, húszpercenként késleltetve tegyük eléjük az aktuális menüt, vagy mindig egy kis időt kivárva induljunk el a sétára.

Az etetés marad mindig a legérzékenyebb momentum, bánjunk velük türelmesen, és a lényeg: minden csak idő kérdése, néhány hét, és minden újra rendben lesz.

Mit javasol, doktornő?

– Kutyáink nem tudják, hogy fél ötkor van a séta ideje, mégis pontosan időben kezdenek el készülődni. Így amikor átállítjuk az órát, feltűnik nekik, hogy megváltozott a megszokott rend – mondta a Borsnak dr. Szabó Eszter a Balatonalmádi Lutra Állatorvosi Rendelő vezetője.

– Tavasszal ez általában nem is okoz gondot, hiszen melyik állatkánk ne örülne, ha korábban lehet játszani vagy enni, ám érdemes őket fokozatoson hozzászoktatni az új napirendhez. Ne gondoljuk azonban, hogy csak kutyáink „tudják” ilyen pontosan az időt: a cicák, a nyuszik, a tengerimalacok is nagyon tanulékonyak. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek