Jobblétre szenderült Rumi, aki a világ első vakvezető ebeként előre megérezte gazdája epilepsziarohamait. Mi emberek csak csodáljuk az állatok képességeit.
„Háromszázszor mentette meg az életemet!” – mondta pár évvel ezelőtt a műsorvezetők megrökönyödésére Vincze Zsuzsa az RTL Klub reggeli műsorában.
Csodálatos kutyájáról beszélt, aki ekkor is odaadóan a lábaihoz kuporodott. A fiatal lány váratlanul, szinte egyik napról a másikra veszítette el a látását, ám az ő vakvezető kutyáját még egy egészen különleges feladatra is fel kellett készíteniük. Leendő gazdáját ugyanis rendszeresen támadták epilepsziás rohamok, amelyek akár az életét is veszélyeztették.
Rumi a világ első vakvezető kutyája lett, aki képes volt gazdijának epilepsziás rohamait előre jelezni. Százból százszor, teljes biztonsággal, emellett azt érzékelte, hogy a roham mennyire lesz súlyos. Ráadásul a jelenléte enyhítette is a rohamok erősségét.
– Amíg Zsuzsával volt, csupán egyetlenegy alkalommal nem jelzett, amikor a roham előtt éppen levitték sétáltatni – mondta a Borsnak dr. Mezősi Tamás, a miskolci Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola vezetője, kiemelve, hogy Rumi esete azért volt a 2009-es kutyaetológiai világkongresszus szenzációja, mert előtte soha egyetlen vakvezető kutyát sem tanítottak meg erre. Sőt Rumi és Zsuzsa sikertörténete alapvetően megváltoztathatja az eddigi gyakorlatot, amely szerint ha egy vak ember epilepsziás is, akkor inkább ne közlekedjen.
Az igazgató a Borsnak elmondta, hogy a kiképzés során a kutya alapvetően meglévő érzékenységére építve elsősorban egy elképesztően szoros bizalmi viszonyt kellett nagyon hamar létrehozniuk Zsuzsa és Rumi között. Miközben Zsuzsa és az őt körülvevő emberek számára észlelhetetlen volt a roham közeledte, Rumi a harmadik-negyedik alkalom után szinte tökéletes pontossággal, öt perccel a rosszullétek előt már jelezte, hogy baj lesz, így gazdája időben fel tudott készülni a rohamra.
Vincze Zsuzsa számára Rumi hét éven át nemcsak barátságot, szeretetet és biztonságot jelentett, hanem az életet is.
– Ő volt az én személyre szabott csodám – emlékezett hű társára Zsuzsa. Most egy kis kapszulában a nyakában hordja a kutyus hamvait, és abban bízik, hogy a Rumitól sokat tanult kis csivavája hasonló hűséggel és sikerrel vigyáz majd rá.
- A kutyák orra 300-szor érzékenyebb a szagokra, mint az emberi orr.
- Egyes ebek fél órával a kómás állapot előtt képesek jelezni a cukorbetegek rosszullétét.
- Bár a disznó is alkalmas arra, hogy az erdőben felkutassa és kitúrja a szarvasgombát, mégis jobb kutyával kerestetni, mert a malac azonnal meg is akarja enni.
Magyarországon bárki jelentkezhet a vakvezető kutyák „előnevelésére”. Ez azt jelenti, hogy másfél éves korukig kell a felcseperedő ebek gondját viselni, és a kiképzők instrukciói alapján felkészíteni a későbbi oktatásra. Ez idő alatt a kutyatartás költségeit a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány állja; az is igaz viszont, hogy a másfél évet elérő kutyusokból csupán minden negyedik lesz alkalmas a vakvezetői feladatokra.
Egy Oscar nevű cicusról jegyezték fel, hogy egy idősotthonban mindig megérezte a halál eljövetelét. Amikor egy-egy idős ember ágya végébe kuporodott, a nővérek már tudták, hogy azonnal értesíteni kell a hozzátartozókat, akik így el tudtak búcsúzni szerettüktől.
Egyes kutyusok leheletmintákból 85-90 százalékos biztonsággal képesek kiválasztani a tüdőrákos betegeket. Előfordult, hogy a laboratóriumban negatívnak mondott leletet a kutya kiválasztotta, és a megismételt vizsgálat igazolta az eb megérzését.
A békák két fronton is helytálltak: egyrészt a népi hagyomány szerint ha egy befőttesüvegbe létrát helyezünk, akkor rossz idő közeledtével a béka lent marad, ha meleg idő várható, akkor felmászik a létrán. A múlt század közepéig a békákat a terhesség kimutatására is felhasználták, az állapotos nő vizeletét a bőrük alá bújtatva a fiúbékák spermiumot választottak ki.