Aktuális

Világhírű lett az eszéki Tesla a csodamotorjával

M. G.

Létrehozva: 2015.01.25.

A negyvenszázalékos üzemanyag-megtakarításra képes vákuummotort tökéletesítve világhírű lett egy eszéki egyetemista.

Lángnyelőnek nevezi Marko Pinjuh a vákuummotorját, amit novemberben a németországi innovációs világkiállításon díjaztak, s jó egy héttel később a 22 éves eszéki diákot már megkereste a NASA is: vezetői a licencért mesés pénzeket és állást ajánlottak fel az egyik kutatóközpontjukban. Az Elektrotechnikai Egyetem harmadéves hallgatója azóta a tudományos élet nemzeti hőse lett Horvátországban.

Több mint egy hónap gondolkodási idő után azonban Marko sajtótájékoztatón jelentette be, hogy egyelőre nem megy sehová, hanem befejezi az egyetemet, a motor licencét pedig ingyen EU-s országok nagy cégeinek – köztük egy osztráknak – ajándékozza cserébe azért, hogy alakuló vállalkozását, egy innovációs központot támogassanak.

A horvát fiú elmondása szerint találmánya hihetetlenül egyszerűen működtethető: be kell építeni egy már meglevő hőközpontba, s a dugattyúk mozgása a vákuumos körülmények között negyven százalékkal csökkenti az energiafogyasztást azzal, hogy a motorban megtermelt hő nem vész el. Mivel különleges anyagból készült, a motort nem kell olajozni, filter beépítésével pedig Marko elérte azt is, hogy a találmány szinte elnyűhetetlen. 

Természetesen a világhírrel arányosan a kételkedők száma is megnőtt. Elsőnek a téma egyik világhírű szakértője, Jan Ridders holland fizikus, sőt még Marko egyetemi mentora is kétségbe vonta a találmány eredetiségét és működőképességét. Mindketten állítják, hogy a fiatal újító egy megközelítőleg kétszáz éves találmányt, a Stirling-motort kopírozta le, amiről azonban már régóta kiderült, hogy nagy teljesítményre alkalmatlan, és képtelen felvenni a versenyt a belső égésű motorokkal.

A sajtóban azóta – a szomszédos ország másik világhírű szülötte után – csak „eszéki Teslaként” emlegetett Markót ez nem lepte meg. Mint mondja, tudományos dolgozatában is feltüntette, hogy a már említett holland tudós kutatásai is inspirálták, de bírálói nem arra figyeltek, amit ő az eddigi fejlesztéseken újított, hanem arra, amit már ismert a tudományos világ.

– Mit mondjak a vádakra? A németországi világkiállításon nemzetközi, elismert szaktekintélyek vizsgálták és hihetetlen szigorral bírálták el a találmányomat, még mielőtt díjazták volna. A NASA ajánlata pedig magáért beszél. Remélem, senki sem képzeli azt, hogy az amerikai űrhivatal csak úgy látatlanban megkínál egy csomó pénzzel és fantasztikus állásajánlattal, ami akkor is érvényes, ha a vákuummotor licence nem az övék lesz, s elvileg már megállapodtunk abban, hogy amint itthon diplomázom, megyek is nekik dolgozni – mondta a rendkívül ambiciózus fiatalember az újságíróknak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek