Egy zöld tűzgömb hasított át Magyarország felett szerda hajnalban. Szinte az egész országból látni lehetett. Nem tudni, mi robbant.
Senki nem tudja biztosan, mi lehetett az a rejtélyes égi jelenség, amely szerda hajnalban szelte át az eget. Volt, aki csak a fényes, zöld csíkot látta elhúzni az égbolton, míg mások közel a horizonthoz észlelték, majd egy hatalmas robbanást hallottak, azonban olyan is akadt, aki magasan, az égen figyelte meg, 7–8 másodpercig. A jelenséget szinte az egész országban látták, Zuglótól Győrig.
– Meteor is lehetett – mondta E. Kovács Zoltán, a Kecskeméti Planetárium csillagásza. – De ne feledkezzünk meg róla, hogy több, mint 15 ezer űrszemét kering körülöttünk. Ezek bármelyike, avagy egy most elégett űrszonda darabkája is lehetett – vélekedik a szakember. Hozzáteszi, az űreszközöket rendszerint lakatlan területre irányítják.
– Mikor a MIR elöregedett, úgy irányították, hogy a Csendes-óceánba zuhanjon. Ez a mostani – űrszemét vagy meteor – szétéghetett, azt láthatták az emberek – jelenti ki. Sokan attól tartottak, hogy megismétlődhet az orosz katasztrófa. 2013-ban ugyanis Cseljabinszkban egy tíztonnás meteor 54 ezer kilométeres sebességgel csapódott a földbe, hétmilliárd forintos anyagi kárt okozott, háromezer ház rongálódott meg, több, mint 1200 ember megsérült. Ennek az esélye azonban csekély.
– Már egy egészen kis meteor is képes károkat okozni, az igaz, Amerikában egyszer egy egészen pici darab csapódott egy kocsiba. De ennek kevés az esélye – tette hozzá a csillagász.
A Győr felett látott meteorral kapcsolatban nem jelentettek károkat, valószínűleg még a becsapódás előtt elégett.
Elképesztő felfedezést tett a Marsot járó Curiosity, úgy vélik ugyanis, hogy egykoron hatalmas tó, sőt egyenesen óceán lehetett a mostani Gale-kráter helyén.
– Nem meglepő, az biztos, hogy régen nagy mennyiségű volt víz a Mars felszínén, amely akár tenger vagy óceán is lehetett – szögezi le E. Kovács Zoltán. – A Mars klímája azóta megváltozott. Az a víz, amely régen a felszínen hullámzott, lehetséges, hogy most a felszín alatti jég formájában van jelen.