Igencsak komoly kérdéseket feszegetett egy nemrég indított kísérlet, amelyet két Londonban élő svájci programozó talált ki.
A szakemberek kifejlesztettek egy szoftvert, egyfajta internetes robotot, amelynek aztán hetente adtak 100 dollárnyi virtuális pénzt (bitcoint), hogy azt vegyen magának, amit csak akar. A gép elképesztő dolgokat vásárolt össze a világhálón, mindezt úgy, hogy embernek tettette magát.
Először csak hétköznapi dolgokat, mint például cipőket, sapkákat és farmereket – méretre igazítva – szerzett be. A termékeket egy valódi svájci címre postáztatta ki, így egyetlen eladó sem fogott gyanút. Később kezdett átmenni igazi boltkórosba, hiszen cigarettát, hamis Louis Vuitton táskákat és bankkártyát is vett, alig pár dollárért.
Az igazi furcsaságok azonban ezután jöttek: a programozók egy nap tíz darab ecstasy tablettát, majd pedig megdöbbenésükre egy teljesen legális magyar útlevelet találtak a csomagban. Hogy utóbbit honnan vehette a robot, arról nem tudni. Ráadásul csak 25 dollárba (6500 forintba) került. A tárgyakat egy galériában állították ki.
A kísérlet célja kettős volt, egyrészt kideríteni, hogy miket árulnak az internet sötét bugyraiban, másrészt pedig tesztelni, hogy jogilag mennyire felelős egy robot, ha illegális dolgokat szerzett be a netről. Ezzel kapcsolatban egyébként komoly vita alakult ki. A Washington Egyetem jogászprofesszora, Ryan Calo szerint nehéz a kérdés, hiszen az, hogy valaki kifejleszt egy ilyen robotot, az még nem illegális. Az pedig, hogy akkor most ki is a tulajdonosa a drognak például, azt nehéz megállapítani.