Senki nem jár jól a vasárnapi zárva tartással. Húszezer ember állása forog veszélyben, ám a multik mégsem lesznek zárva.
Vihart kavart az üzletek vasárnapi bezárása. Czomba Sándor, a gazdasági minisztérium szakállamtitkára a Hír Tv-ben elismerte: lesznek kirúgások, igaz, szerinte túlzó a 25-30 ezres szám. – Nyilván, ha egy ember elveszti a munkahelyét, az is rossz mindenki számára, főleg annak, akit érint. Én nagyságrendileg jóval kevesebb emberre gondolok – magyarázkodott Czomba Sándor.
A Bors felkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy rákérdezzünk az államtitkár nyilatkozatára. A tárca tegnap délután közleményt adott ki, amiben azt írják: Czomba nem számít elbocsátásokra.
– Minden félreértés elkerülése végett, semminemű adat nem áll rendelkezésre arról, hogy elbocsátások lesznek. A külföldi példák is azt mutatják, hogy sem a kereskedelmi áruk mennyisége, sem a vásárlók száma nem változik azzal, hogy hét napról hat napra csökkent a nyitvatartási idő. Ezzel ellentétben, ezeken a helyeken a hat napra jutó többletvásárlás a nyitvatartási idő módosítását, azaz több műszak bevezetését eredményezte – szól a kommüniké.
Nem ért ezzel egyet Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. – Ha egy üzletben négy pénztár van, hiába mennek majd többen hétköznap, nem lesz több pénztáros – mond egy kézzelfogható példát az érdekvédő, aki továbbra is 15–20 ezer állástalanra számít. Szerinte a 330 ezer kereskedelmi dolgozó közül az is rosszul jár, aki marad: ők havonta 5–6 ezer forintnyi vasárnapi pótlékot buknak. – A nettó 80–100 ezer forintot kereső munkavállalóknál ez jelentős összeg.
Ki jár jól a bezárással? Vámos szerint senki, hiszen mindenkinek zárva kell tartania.
Így játsszák ki
Több áruházlánc is az internetes üzleteivel próbál kibújni a vasárnapi boltzár alól: ott ugyanis nem kell bezárni, és a kiszállítást sem korlátozzák.
Az egyik osztrák lánc pedig sajátmárkás bolthálózata (franchise) fejlesztésében gondolkodik: dolgozóiknak adnák át az üzletek irányítását. Hetvenen már jelentkeztek is.
Nemcsak a vasárnapi, de az esti/éjszakai vásárlásnak is vége márciustól, a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek ugyanis csak reggel hat és este tíz között lehetnek nyitva. Az eddigi heti 168 helyett tehát csak 96 óránk marad boltba menni.