Aktuális

Svájcban a legjobb, Szíriában a legrosszabb élni

Hu-Zo, H. Á.

Létrehozva: 2014.11.04.

Szíriában a legrosszabb, Svájcban a legjobb élni – legalábbis egy friss kutatás szerint. Magyarország 109 ország közül a 67. helyen szerepel a nyomorindexen.

A tekintélyes washingtoni Cato Intézet kutatása alapján Szíria vezető helye nem tűnik meglepőnek: az évek óta polgárháború sújtotta ország területének egy részét idén megszállta az Iszlám Állam nevű terrorszervezet is.

Háború kontra jólét

A saját lakossága ellen is ideggázt bevető kormányerők hol a lázadókkal, hol az iszlamistákkal harcolnak, a nyugati hatalmak, pedig hol támogatják (a terroristákkal szemben), hol támadják (a kormányellenes lázadókkal szemben) a regnáló rezsimet. Csoda-e, ha nagy a nyomor? Svájc vezető helye is megalapozott: a helvétek életszínvonala hosszú évtizedek óta az irigység tárgya.

Az USA csak a 66.

Magyarország a 109 országból – az elsőben van a legnagyobb, az utolsóban a legkisebb nyomor – a 67. helyen szerepel. Előttünk olyan országok állnak, mint az Egyesült Államok (66.), Írország (39.), vagy Portugália (33.). Tehát ezekben az országokban a kutatás szerint nagyobb a nyomor, mint nálunk. Érdekesség, hogy a legszegényebb országok közül 3–3 latin-amerikai és afrikai, míg a leggazdagabbak közül hét is ázsiai ország.

Szegény Szerbia

Szomszédaink közül Szerbiában a legnagyobb a nyomor: hetedik helyével egyben Európában is övék ez a kétes dicsőség. Romániában (65.), Szlovákiában (58.), Szlovéniában (53.), Ukrajnában (31.) és Horvátországban (25.) is nagyobb a nyomor, egyedül Ausztriában élnek jobban. A sógorok a 99. helyükkel épphogy kicsúsztak a legjobb tízből.

Kontinensünkön csupán a „sereghajtó" Svájc és a 101. Norvégia végzett náluk hátrébb. Tehát ezekben az országokban jó élni. Ezt eddig is tudtuk…

Hogy jött ez ki?

A nyomorindexet Steve N. Hanke, a John Hopkins Egyetem alkalmazott közgazdaságtan-professzora, a kutatást végző Cato Intézet projektigazgatója publikálta. A kutatócsoport összeadta a munkanélküliséget, a fogyasztási inflációt (mi mennyibe kerül?), a hitelkamatok összegével, majd a kapott számból kivonta az egy főre eső évi GDP- (bruttó hazai termék, egy ország gazdasági termelésének mérőszáma) változást. Magyarország helyezése elméletileg nem is olyan rossz.

– Az emberek többsége mégsem így érzi. Magyarország ma stagnáló állapotban van: alacsony infláció és GDP-növekedés, csökkenő kamatok és munkanélküliségi ráta. Nagyjából egy helyben toporgunk – mondja Győri Péter szociológus.

Hol a legrosszabb élni?

1. Szíria (Ázsia)
2. Venezuela (Dél-Amerika)
3. Szudán (Afrika)
4. Irán (Ázsia)
5. Sao Tome és Principe (Afrika)
6. Jamaica (Közép-Amerika)
7. Szerbia (Európa)
8. Dél-Afrika (Afrika)
9. Brazília (Dél-Amerika)
10. Örményország (Európa)

Hol a legjobb élni?

109. Svájc (Európa)
108. Japán (Ázsia)
107. Kína (Ázsia)
106. Tajvan (Ázsia)
105. Dél-Korea (Ázsia)
104. Szingapúr (Ázsia)
103. Malajzia (Ázsia)
102. Thaiföld (Ázsia)
101. Norvégia (Európa)
100. Panama (Közép-Amerika) 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek