A szerencsejáték-függő József a munkahelyét is elvesztette, mert milliókat lopott a kasszából. Véget vetne a gyötrelmes szenvedélynek.
József azért kereste meg a Borsot, mert szeretné felhívni a figyelmet a kínzó szenvedélybetegségre. Azt akarja, hogy az ő esete jobb belátásra bírja a többi játékfüggőt. Lefényképezhettük, de az arcát nem szeretné megmutatni, mert a családjának sok kellemetlensége lehetne belőle. Reméli, a története alapján sok játékfüggő dönt úgy, hogy szakemberhez fordul.
– Tudni kell: átlagos családból származom, rendezett körül-mények között éltem mindig – kezdte József, aki a saját keresetéből kezdett sporteseményekre fogadni.
– Foci, kézilabda, vízilabda, jégkorong: mindenre fogadtam. Általában minden hónapban pluszba jöttem ki, de a tendencia megfordult. Amikor elkezdődött itthon a pókerláz, az engem is elkapott, de az legalább ment. A pénzt, amit ott összegyűjtöttem, a fogadási oldalakon játszottam el. Aztán ott volt a rulett, meg a játékgépek…
Bár érezte, hogy a vesztébe rohan, újra és újra elment a fogadóirodába vagy a kaszinóba. Munkahelyén, egy pékségben komoly pénzösszegek fordultak meg a keze alatt. Sokáig tartotta magát, de végül a kasszába is belenyúlt.
– Először csak kisebb összegeket vettem ki, aztán jó mélyen belenyúltam a kasszába. Összesen kétmillió forintot játszottam el a pékség forgalmából. Amikor a tulajdonos rájött, azonnal kirúgott. Ekkor tudatosult végleg, hogy komoly szenvedélybetegséggel küszködök.
– Szeretném, ha mindenki felfogná, milyen borzalmas ez. Eljutottam valahova, amit senkinek nem kívánok. Rabul ejtett egy olyan betegség, amelynek Magyarországon rengetegen váltak már áldozatává. Abba fogom hagyni a játékot, a pénzt vissza fogom fizetni és rendes életet fogok élni. Minden szerencsejátékosnak azt üzenem: hagyjátok abba, amíg nem késő!
A mai kor termékei
Az élet számtalan területén jelentkeznek a szenvedélybetegségek. A kémia szerek által kiváltott függőségek (drog, alkohol, nikotin) mellett az viselkedés terén is számtalan betegséget tartanak nyilván. A jétákfüggőség mellett a mai kor terméke a munkaszevedély, az internetfüggőség, a kényszervásárlás, a szexfüggőség vagy éppen az evési zavart okozó anorexia és bulímia.
Hányan vannak?
Mivel a játékosok nagy része nem fordul szakemberhez, sőt magának sem vallja be a betegségét, így nehéz pontos számot írni. Magyarországon egy 2007-ben készült vizsgálat 1,4 százalék patológiás (amikor már betegségről van szó) szerencsejátékost említ. A Gamblers Anonymous nevű szervezet tagja szerint az óvatos becslések 120 ezer emberről szólnak, ezzel szemben a valós szám 600 ezer lehet.
Hová fordulhatnak?
Anonim játékfüggőket tömörítő szervezet
http://www.gamblers-anonymous.hu
Nyírő Gyula Kórház addiktológia osztály Minnesota részlege
http://nygy-opai.hu/altalanos-informaciok/betegellatas/ambulanciak/194-minnesota-reszleg
Emberbarát Alapítvány a játékszenvedéllyel küzdők megsegítésére
http://www.emberbarat.hu