Aktuális

Devizahitel: lenyúlják az adóst a forintosítással

Kárai Csaba

Létrehozva: 2014.11.12.

Nem új törvények kellenek, hanem a meg­lévőket kellene betartani – mondja Lázár Dénes Bécsben élő ügyvéd. A kötelező forintosítást önkényes lépésnek tartja. A bankokat pedig nincs miért sajnálni.

Lázár Dénes ügy­véd elsőként nyert devizahiteles pert. Szerinte az állam rákényszeríti akaratát az adósokra, akik ezzel a megoldással biztos, hogy jól nem fognak járni. Vele beszélgettünk.

A lényeg röviden:
- A forintosítást a kormány erőszakolta ki.
- A bankok okozta kár nagyobb részét a devizahitelesek nyakába varrják.
- Az adósoknak sokkal több járna vissza, mint amennyit kapnak majd.
- A bankok hosszú ideig zavarosban halásztak.
- Sajnálni nem kell őket.
- Perelni viszont érdemes.

A forintosítás kötelező. Perelhető-e a bank ezek után?

Egy jogállamban igen. A kormány szándékai szerint tör­vénnyel lesz kierőszakolva a szerződések módosítása. Ebben a helyzetben a devizahiteleseknek valódi döntési helyzete nem lesz.

Mi következik ebből?

Ez az eljárás ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével. Ha később a strasbourgi bíróság megállapítja, hogy a kormány lábbal taposta a devizahitelesek emberi jogait, akkor a bankok helyett majd a magyar állam fizet kártérítést.

Egy adós számára mi a megoldás?

A bankok ellen perelni továbbra is a szerződésekben meglévő semmisségi okok miatt lehet.

A forintosítás miatt szerződéseket kell kötni. Ezzel új helyzet áll elő.

Az átváltásról szóló szerződéseket nem lehet szerződéseknek nevezni a szó jogállami értelmében. Ha egy jogviszonyt a kormány a parlamenten keresztül erőltet rá a lakosságra, akkor azt nem szerződésnek hívják, hanem korlátlan hatalmi önkénynek.

Ha így látja, mi lett volna ön szerint a jogszerű eljárás?

A kormány a végrehajtó hatalom része. Egy jogállamban a végrehajtó hatalomnak tilos beavatkoznia az igazságszolgáltatás munkájába. A bankok és a fogyasztók közötti jogvitákat az igazságszolgáltatásnak kell eldöntenie törvényen alapuló eljárások keretében.

És a bankoknak mit kellett volna tenniük?

A bankoknak be kellene végre tartaniuk Magyarország és az Európai Unió törvényeit. Az elmúlt húsz évben a  bankok a zavaros jogrendszerben halásztak, és sok profitot termeltek. Fair bankrendszer csak akkor lesz, ha gyökeret vernek a magyar jogrendszerben a jogállami hagyományok. Ehhez azonban nem új törvények kellenek, hanem meg kell tanulni a meglévő törvényeket betartani.

 

Mennyi jár vissza valójában?

Ha valaki 8 millió forintot kapott a bankjától, és már visszafizetett 10 millió forintot, akkor a kára 2 millió forint. Ebből a szempontból mindegy, hogy a 8 millió forint hány svájci frankot ért a szerződés kezdetén. Ha ugyanis semmis a szerződés, akkor semmis a szerződésnek az a rendelkezése is, ami alapján a bank átszámolta svájci frankra a tartozást. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek