Aktuális

Banánhéjon csúsznak el a politikusok

T.H.

Létrehozva: 2014.11.30.

Szex, pénz, plágium – a három leggyakoribb ok, ami egy politikus karrierjének hirtelen véget tud vetni. Pedig bűneikhez képest csak piti ballépések, amikbe aztán belebuknak.

Először mindenki tagad, de a legtöbben előbb-utóbb megtörnek. Egyesek belebuknak, mások csak hosszabb- rövidebb időre eltűnnek, hogy aztán ismét visszatérjenek a rivaldafénybe. Merthogy aki egyszer belekóstolt a pénz és a politikai hatalom ízébe, az bizony nehezen mond búcsút az aranyéletnek.

Rendre kerül napvilágra politikusaink, közszereplőink hirtelen meggazdagodása és meglepő anyagi gyarapodása – jobb- és baloldalon egyaránt. A magyarázat mindig ugyanaz: tisztességes munka, remek befektetése és persze tehetős családi, baráti háttér. Vannak egészen bagatell ügyek, és persze súlyosabbak is.

Legutóbb, ahogyan arról lapunk elsőként beszámolt, az vert fel port, hogy Kósa Lajos, Debrecen expolgármestere, a Fidesz ügyvezető alelnöke vajon miért, hogyan, milyen keretből utazott a földgolyóbis másik felére. A választ meg sem várva, már Kósa bukásáról suttognak Fidesz-berkekben, pedig bizonyára nem ez volt pályafutása legnagyobb súlyú hibás döntése.

Bankárok, politikusok, médiacézárok és bűnözők egyaránt buktak már bele évekig, évtizedekig eltitkolt üzelmekbe épp úgy, mint bagatell hibába…

Ifjúkori svindli lett a végzete

Amikor először felröppent a hír, miszerint az akkori magyar köztársasági elnök egykori doktori disszertációja – illetve annak jó része – máshonnan átvett munka, még senki sem gondolta, hogy mindez a rendszerváltozás óta első ízben egy hivatali idejét töltő elnök leköszönéséhez fog vezetni. Schmitt Pál ugyan mindvégig azt hangoztatta, hogy munkája a Testnevelési Egyetem (a történtek idején még Főiskola) akkor érvényes szabályai szerint íródott, ám kiderült, a munka jó része valóban más szerzők műveinek szinte szó szerinti fordítása. Az ügy kivizsgálása után az egyetem megfosztotta az államfőt a doktori címétől – az immár Nemzet Sportolója címet is magáénak mondható Schmitt pedig lemondott.

Hasonló gyanú merült fel később Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes doktorijával kapcsolatban, s az ELTE vizsgálóbizottsága meg is állapította az etikai és szakmai vétséget, ám az ügynek nem lett személyi következménye. Mint ahogyan Gyurcsány Ferenc is megúszta a „keresztre feszítést”, miután plágiumgyanús diplomamunkája szőrén-szálán eltűnt.

Kevésbé volt szerencsés Anett Schavan, aki német oktatási és kutatási miniszteri posztjáról volt kénytelen lemondani, miután kiderült, hogy a düsseldorfi egyetem megállapította, a szerző szándékosan és rendszeresen a sajátjaként tüntette fel mások szellemi teljesítményét.

Félmilliárd kéjutakra

Ki ne emlékezne arra, hogy az Olaszországban szinte korlátlan befolyással rendelkező Silvio Berlusconi tekintélye és hatalma akkor rendült meg, amikor fény derült a titkos „ungabunga” partikra, amelyeken kiskorú lányok is szolgálták a prominens meghívottak kényét-kedvét.

Szex a lelke mindennek

A mindaddig brutálisan sikeres, jó vágású Anthony Weiner New York polgármesteri székét vette célba, és jó esélyei is mutatkoztak, ám a 48 éves politikus tavaly végzetes hibát követett el. Nemi szervét lefotózta, majd elektronikus küldeményként elküldte egy 23 éves hölgynek, Sydney Leathersnek, akivel – amint később kiderült – korábban erotikus tartalmú beszélgetéseket folytatott.

A fotók természetesen nyilvánosságra kerültek, Weiner kénytelen-kelletlen kamerák kereszttüzében, ráadásul megtört feleségével az oldalán vallotta be „bűnösségét”. Ráadásul neki nem ez volt az első esete: 2011 nyarán azért kellett lemondania kongresszusi mandátumáról, mert a világhálón közszemlére kerültek meztelen fényképei, amelyeket nőknek küldözgetett korábban. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek