Nagyvári József a Stradivari-hegedűk titkának megfejtését tűzte ki célul. Felfedezése, hogy a hegedűhang titka a közönséges bórsav, mellyel a cremonai műhelyben a hangszerek faanyagát kezelték, világszenzáció lett.
Az ELTE vegyészhallgatója voltam, de 1956-ban elindultam Nyugatra – meséli a nyolcvanévesen szülővárosába, Szegedre is ellátogató Nagyvári József. – Elég jól tudtam németül, Svájcba, a nemzetközi liftcéget működtető Schindler családhoz kerültem, amely egykor Albert Einstein jó barátja volt. Amikor az idős professzor Zürichben vonósnégyesezett, mindig az ő hegedűjükön játszott. Amikor elmondtam, hogy mindig szerettem volna hegedülni, megkaptam Einstein öreg hegedűjét, és egy évig tanultam rajta.
Svájcban szereztem diplomát, 1964-ben kerültem ki az Egyesült Államokba. Az 1980-as évek elején egy orvosi műhiba következtében fél évig nem tudtam beszélni. Akkor döntöttem úgy, hogy otthagyom a biokémiát, és hobbimnak, a Stradivari-hegedűk kutatásának szentelem az életem – mondja Nagyvári József.
– A Stradivari-hegedűkről először 1946-ban hallottam. Gondoltam, ha egyszer majd lesz időm rá, megfejtem a Stradivari-hegedűk titkát. Vegyészként az volt az elméletem, hogy az anyagi felépítésük nem biztos, hogy ugyanaz, mint a mai hegedűké. A fát másképp, más vegyszerekkel kezelhették. Helyes volt a hipotézisem, csak körülményes volt bebizonyítani. Tíz évig dolgoztam egy tulajdonoson, mire megengedte, hogy a Stradivari-csellójából lakkmintát vegyek. Az antikhegedű-kereskedők frontba tömörültek ellenem, mert látták, hogy nem tesz jót az üzletnek, ha kiderül a nagy titok. Azt is terjesztették, hogy az elméletem igazolására gyártott saját hegedűim halálos betegséget okozó gombákat tartalmaznak. Pedig még Yehudi Menuhin is megdicsérte, és használta az egyik hangszeremet.
Nagyvári József kutatásai során arra az eredményre jutott, hogy az 1737-ben elhunyt Antonio Stradivari – vagy szomszédja és jó barátja, a cremonai patikus – vegyszerekkel kezelte a hangszerek faanyagát. – A legfontosabb szer a bórsav volt, amivel annak idején nagyapám is irtotta a svábbogarakat Szegeden. Cremonában bórsavas oldatba áztatták a hangszerek faanyagát, mert az elpusztította az összes kártevőt és gombát. A bórsav mellékhatásáról persze valószínűleg nem tudtak: megerősíti a fát. Ez eredményezte Stradivari hegedűinek briliáns hangját. Ez olyan felfedezés volt, aminek gyorsan híre ment a világban. Sokat kereshettem volna, ha én készítek így hegedűket – hangsúlyozza Nagyvári professzor, aki kutatási eredményeit a Nature-ben és más rangos tudományos folyóiratokban publikálta.