Csúcsra járatják pénztárcájukat a magyarok novemberben: a felmérések szerint ebben a hónapban költünk a legtöbbet. Egyre inkább nô az interneten vásárlók száma.
Bár még távolinak tűnik a karácsony, az eNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. felmérése szerint ebben az időszakban költenek legtöbbet az online boltokban.
– Idén az online vásárlók száma már eddig elérte a 3,4 milliót Magyarországon, ami a rendszeresen internetezők 72 százalékát jelenti. Leginkább számítástechnikai eszközök, könyvek, játékok, ajándékok és ruházati termékek kerültek a virtuális kosarakba – mondta el a Borsnak Kis Gergely, az eNET Kft. vezető elemzője. Hozzátette: minden nappal közeledünk a nagy karácsonyi rohamhoz, ami az év utolsó két hónapjában vár az e-kereskedőkre.
Nincs ez másként a hagyományos üzletekben sem. Lassan már kikerülnek a polcokra a karácsonyi dekorációk, a díszes fényfüzérek, ezzel figyelmeztetnek a kereskedők: ideje beszereznünk a karácsonyi ajándékokat. Érdemes ilyen korán megkezdeni a vásárlást? Mire kell ügyelni, hogyan oszthatjuk be jobban a pénzünket? – kérdeztük Szopper Zsófia pénzügyi tanácsadótól.
– Már mostantól érdemes körbenézni az üzletekben, így csökkenthető a karácsony előtti stressz. Sokan minden apróságot megvesznek, kirakatnézegetés közben, mondván: ez is jó lesz valakinek meg az is. Ez azonban nagyon rossz gyakorlat – szögezi le a szakértő. A pénzügyi tanácsadó szerint sokkal hasznosabb, ha célirányosan, bevásárlólistával indulunk beszerezni
a karácsonyi ajándékokat. Még jobb, ha a tágabb család összefog, mert így nagyobb dolgot is lehet egymásnak vásárolni, aminek az egész família hasznát veszi, és nem fölösleges apróságokra megy el a pénz. Meglephetik egymást és önmagukat egy új televízióval vagy számítógéppel, de akár egy lakásfelújítással is. Lehet, hogy oda a meglepetés, azonban annál nagyobb az öröm.
– Sajnos a legtöbb ember túlköltekezik karácsony előtt, így januárban össze kell húznia a nadrágszíjat. Pedig ezt el lehet kerülni, ha készít egy ajándékozási költségvetést. A KSH adatai szerint Magyarországon a nettó átlagfizetés 150 ezer forint körül van. Ha két kere-sőt veszünk, az 300 ezer forint havonta. Bármilyen furcsán hangzik, azt tanácsolom, hogy ne költsenek a keresők együttes bevételének tíz százalékánál, vagyis egy átlagos családban harmincezer forintnál többet ajándékokra. Nagyobb dolgokra hitelt is fölvehetnek, de legyenek körültekintőek: vegyék számításba, tudják-e fizetni tartósan, minden hónapban a törlesztőrészletet még akkor is, ha váratlan kiadás adódik – javasolja a pénzügyi szakember.
A reklámok erősen befolyásolják vásárlási szokásainkat.
– Sokan akkor is a kosarukba tesznek egy-egy akciós terméket, ha nincs rá szükségük. Miért? Mert a reklám azt sulykolja, így járnak jól – magyarázza Lovas Zsuzsa. A pszichológus szerint a karácsony közeledtével a többséget elkapja a vásárlázi láz, ami sok örömet, de akár bosszúságot is hozhat. – Kétségtelen, vásárolni jó.
A szerzés örömét adja, és alkalmat nyújt a közös programra. De érdemes tudatosan, meggondoltan olyasmire költeni a pénzt, amire valóban szükség van, aminek a megajándékozott vagy az egész család hasznát látja. A megajándékozott fejével gondoljuk végig, minek örülne.
Mire figyeljünk, ha hitelt veszünk fel?
1. A futamidő nagyon fontos szempont. Gondoljuk át, várhatóan milyen élethelyzetben leszünk a törlesztés utolsó évében – mert akkor is fizetni kell majd.
2. A havi törlesztőrészlet nagyságát kalkuláljuk úgy, hogy váratlan kiadás esetén is tudjuk fizetni.
3. Kérdezzük meg, mennyi lesz a teljes visszafizetendő összeg, ami nyilván nagyobb, mint a felvett hitel. A pénz is pénzbe kerül, de van, amikor megéri.
4. Számításba kell venni, hogy egészségügyi problémák is közbejöhetnek, például egy láb- vagy kartörés, ami bárkivel előfordulhat. A táppénzből is biztonságosan fizethető a hitel?
5. Kérdezzük meg, hogy ha előbb szeretnénk visszafizetni a teljes hitelt, milyen költséget számolnak fel.
6. Egyes hitelekhez lehet hitelfedezeti biztosítást kötni, ami az ilyen váratlan helyzetekben segíthet.