Elvették a mobiltelefonját, megmotozták, gumibottal felszerelkezve vették körbe Koós Szabolcsot, a Blikk munkatársát a rendőrök, mert nem akarta kiszolgáltatni informátorát. A hatósági túlkapás súlyosan veszélyezteti a sajtószabadságot, ezért a Bors szerkesztôsége is elítéli.
Telefonját első ránézésre sértetlenül kapta vissza az ügyészektől Koós Szabolcs. Adatait, a híváslistákat és az SMS-eket azonban lementették. Az újságíróval az átvételről elismervényt írattak alá, ami nem lenne furcsa, ha a mobilja elvételéről is kapott volna dokumentumot.
Szabolcsot július végén hallgatták meg először az ügyészségen, ekkor érdeklődtek nála első ízben arról, ki volt az informátora. Nem árulta el. Hivatali visszaélés miatt nyomoznak, az ügyben tanúként szerepel. Másodjára hétfőn kérdezték. Akkor vették el a telefonját, és rendőrt hívtak rá.
– Ezentúl sem fogom elárulni, hogy ki informált – szögezte le lapunknak az újságíró, akinek ügye hatalmas indulatokat keltett, számos lap és civil szervezet állt mellé és indított mozgalmat a sajtószabadság védelmében.
– Nem tudom, mire számítsak még. Átkutathatják a lakásomat, házkutatást tarthatnak a szerkesztőségben – vette számba a lehetőségeket Koós Szabolcs. Ha pénzbüntetésre ítélik, nem fizeti be az összeget, és azt sem kéri, hogy lapja fizesse ki helyette. – Kész vagyok akár börtönbe is menni, ha csak így tudom megőrizni az informátorom névtelenségét – jelentette ki.
– Mindannyiunkat megdöbbentett, ami történt – mondta lapunknak Kolossváry Balázs, a Blikk megbízott főszerkesztője. – Régóta érzékeljük, hogy a sajtó működése egyre nehezebb, a hatóságok akadályozzák, hogy betölthesse funkcióját, hozzájusson az információkhoz. Már a jogszabályi keretek is fojtogatók, de az, ami történt, túllépi a jogi kereteket.
Az informátor védelmére vonatkozóan gumijogszabály született, de az újságíró megfélemlítése, megmotozása, telefonjának lefoglalása ezekbe se fér bele semmiképp. Ami történt, azzal az informátoroknak is üzentek: egzisztenciájukkal, szabadságukkal fizethetnek, ha a nyilvánossághoz fordulnak. Ez súlyosan sérti a sajtószabadságot, és végső soron az olvasóknak, tágabb értelemben az egész társadalomnak okoz súlyos károkat. Ezt felismerte az egész magyar sajtó, világnézettől, pártállástól függetlenül átérzi, mekkora a tét.
Éppen ezért a Bors szerkesztôsége is minden esetben megvédi az informátorait és azokat a bizalmas információkat, amik munkája révén a tudomására jutnak. Kiáll a sajtószabadság megvédése mellett, egyetértve a Magyar Lapkiadók Egyesületével, amely közleményben szögezte le: az információforrások védelme alapfeltétele a véleménynyilvánításnak és a sajtószabadságnak, nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a közvélemény a közhatalom beavatkozásától mentesen, szabadon juthasson hozzá bármilyen eszméhez és információhoz.
Bíróság kötelezte, az ügyész rendőrt hívott rá
Koós Szabolcsot a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa az ügyészség indítványára kötelezte arra, hogy fedje fel, kitől értesült Oszter Sándor színész balesetének körülményeiről, arról, mennyi volt a véralkoholszintje és hogyan jártak el vele a rendőrségen. Az újságírót beidézte az ügyész, és miután a bírósági végzés ellenére nem volt hajlandó felfedni, ki volt az informátora, azzal hívta a rendőröket, hogy ellenszegülővel szemben kell intézkedniük. A rendőrök elvették az újságíró mobilját és megmotozták.