Kihaltnak hitt, 80 éve nem látott kígyófajra talált Romániában egy Duna-menti ember. Élő nyugati homokiboát utoljára 1935-ben jeleztek arrafelé, igaz, elütött példányok felbukkantak.
Ez a faj igazi szent grál a herpetológusok számára, egy olyan faj, amit mindenki kihaltnak hitt Romániában, és amit most újra megtaláltak. Már 1935 óta nem láttak élő példányt – írja a transindex.ro.
A szakemberek kiérkezésükkor még további tizenegy példányt regisztráltak az állatból. „Egy nőstényt és hat kicsit találtunk, mindegyik példány a megtalálási helyen volt elengedve, egyiket sem bántották, vagy sebesítették meg” – írja a Román Ornitológiai Társaság közleménye.
A nyugati homokiboát a helyiek kétfejű kígyónak hívják, mivel a farka nagyon hasonlít a fejére, így képes megtéveszteni a rá vadászó ragadozókat. Hossza 80 centi, méregfogai nincsenek. Többnyire éjszaka vadászik, a szeme is ehhez igazodik, ugyanis függőleges pupillája van. Elsősorban rágcsálókkal táplálkozik, amiket a föld alatt ejt el. Ez az egyetlen európai óriáskígyó, kontinensünkön csak a Balkán területén honos, továbbá előfordul a Kaukázusban, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A homokpuszták és sivatagok lakója.
A szakértők, hogy védjék az állatokat, nem árulják el a település nevét, amelynek közelében megtalálták a boákat.