Nyolc napot élt túl a kanadai erdőkben egy idős nő, közben azt ette, amit éppen talált. A szakértők szerint egy átlagember a hazai erdőkben is kihúzhatná ennyi ideig, persze ha nem finnyás a napi menü összeállításánál.
A 62 éves kanadai hölgy vadvízi kajakozásra indult a férjével. Saskatchewan tartomány egyik vadregényes folyójában balesetet szenvedtek, amit a párja nem élt túl. A feleséget nyolc nap elteltével találták meg egy vízesés mellett, tegyük hozzá, teljesen egészségesen. A rendőrség szerint a túratapasztalat is belejátszott, hogy túlélte. A hazai szakértő úgy véli, minimális felkészültséggel itthon is – a kanadaihoz hasonló erdőben – ki lehet bírni ezt a tortúrát. De nézzük, mit tanácsol Polgár Péter, a túlélőiskola vezetője.
– A legfontosabb, ha kirándulni megyünk, mindig legyen nálunk kés vagy bicska. A másik: ne felejtsünk vízhatlan ruhát vagy esőkabátot vinni. Védenek a nedvesség ellen, hogy a testhőmérsékletünket meg tudjuk őrizni.
A kanadai példánál maradva, ha eltévedünk és az erdőben kell éjszakáznunk, ne tisztást válasszunk, mert a hajnali harmattól elázunk, és kerüljük a vízmosást is, mert az eső tönkreteheti a táborunkat. Készítsünk „fészket” száraz avarból, hogy ne közvetlenül a földre feküdjünk. Az avar nagyon jó hőszigetelő. Száraz gallyakból rakjunk tüzet, de csak akkorát, amit el tudunk oltani. A tűzrakáshoz készítsünk gödröt, mert abban a parázs sokáig megmarad. Érdemes a vizeletünkkel egy akár húszméteres körben is megjelölni a területünket, mert az állatok megérzik és elkerülnek bennünket.
A szomjunk oltásához szükséges a víz. Ha találunk patakot, lehetőleg keressük meg a forrását, mert a vízbe kerülhet elhullott állat vagy ürülék is. Patak híján vízforrásként szerepet kap a harmat. A hajnali harmatot száraz ruhával „törüljük fel”, majd csavarjuk ki belőle a vizet. Élelem nélkül hosszabb időt is kibírunk, de nem kell éheznünk. Az erdei gyümölcsök mellett ott vannak az ehető növények, mint például a vadsóska, de ezt azért nem mindenki ismeri.
A giliszta, a hangya, a tücsök és a szöcske viszont egyszerűen megfogható. Utóbbiakat akár meg is piríthatjuk. Ha csigát találunk, vízbe helyezve tisztítsuk meg a házától, és egy kőre téve vagy sárhurkába burkolva süssük meg. Azt gondolom, hogy vadászattal csak az erőnket pazaroljuk, úgysem fog menni. Nyolc nap minimális odafigyeléssel Magyarország erdeiben is kibírható – összegzett Polgár Péter.
Erdei étlap
Friss földigiliszta
Tuskók, korhadt fatörzsek környékén könnyedén találhat belőle. Magas a fehérjetartalma, s bár elég bizarr, egy-kettő életet menthet...
Bontott éti csiga
Nem nehéz találni, nem mellékesen terített asztalnál is sokan fogyasztják. Törje fel a házát, mossa meg és a talprészét fogyassza! Egészségére!
Tücsök tűzön pirítva
Egyre nagyobb divat. Ha az erdőben tisztást talál, ott tücsök is lesz. Tűz felett pirítsa meg őket, azt mondják, így még ízletesebb.