Aktuális

Belerokkan Magyarország az olimpiába

Bors

Létrehozva: 2014.09.08.

Budapest olimpiát rendezhet 2024-ben – mondta Schmitt Pál. Az ötlet nem új, ám éppoly átgondolatlan, mint amikor évekkel ezelőtt Orbán Viktor felvetette.

Mi történne, ha Budapest rendezné az olimpiát? Abba belerokkanna az ország – mondta röviden Négyesi Sándor közgazdász.

Abból indult ki, hogy az elmúlt évtizedekben vaskos veszteséggel zártak az olimpiai városok. Nyereséget a Los Angeles-i játék tudott felmutani, a legutóbbi, Londonban zajló esemény pedig nullszaldóval zárt.

– Az eddigi legjobban szer­vezett olimpia a londoni volt. Gondosan megtervezték a költségeket, amelyek még ennek ellenére is elszálltak: 2,5 milliárd font (975 milliárd Ft) helyett tízmilliárdos (3,94 ezer milliárd Ft) lett a számla. A magyar költségvetés pedig összesen cirka 15 ezer milliárd forintból áll. Vagy óriási hiteleket kellene felvenni, vagy hatalmas adókat kivetni, különben működésképtelen lenne az ország – mondta a közgazdász, aki az előnyökről és a hátrányokról is beszélt.

Előnye: a turizmus. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az olimpiai turisták elriasztják a hagyományos turistákat, és bármilyen hihetetlen, de a hotelek nem üzemeltek telt házzal. Így volt ez Barcelonában (1992) és Londonban (2012) is. Viszont egy hónapig Budapestről szólna a világsajtó, ami nagyon erős reklámérték.

Hátrány: az országnak le kellene mondania alapszolgáltatásairól, vagy csak csökkentve működhetnének az iskolák vagy a közlekedés. Nyilván ez szóba sem jöhet. - A létesítmények közül az olimpiai stadion és az uszoda lenne továbbra is használható. Ezek Schmitt ígérete szerint meg is épülnek 2024-ig. A londoni példa viszont azt mutatja, hogy a vízilabda-, kézilabda- és kosárlabda-arénák, a strandröplabdapálya, a lovaspálya nehezen hasznosítható.

- Az olimpiai falut Londonban már megépítése előtt eladták egy befektetőnek. De így is egymilliárd fontba (394 milliárd Ft) került a megépítése. Összessé­gében a játékokból gazdasági hasznuk nem származott az angoloknak, annak ellenére, hogy a bevételek, jogdíjak, közvetítési díjak milliárdos nagyságrendűek voltak.

- Budapest élhetetlen lenne. Még ha el is készülnének az újabb metrók és sugárutak, a közlekedés megbénulna. Londonban meg is kérték a helyieket, utazzanak el az olimpia idején, vagy maradjanak otthonaikban.

 

Szavazni kellene róla

Az olimpia hatalmas gazdasági terhet ró az országra, így illene róla a kormánynak előzetesen népszavazást tartania. Ahogy ezt tették az USA-ban és Ausztráliában is. Magyarországon az ötletet széles nyilvánosság elôtt elsôként 2000 őszén Orbán Viktor vetette fel. Ô Sydney bajnokainak kitüntetése alkalmával beszélt tervérôl.

Egybe lehet-e kötni a szavazást az októberi önkormányzati választásokkal? – Igen, lehetne szavazni róla. Annak ellenére, hogy költségvetési ügyekről nem dönthet szavazás útján a nép. Az első kivételt az jelentette, amikor az Alkotmánybíróság (AB) engedte a voksolást a vizitdíjról. Azóta pedig nem egyértelmű a helyzet. Mivel ma az AB túlnyomórészt Fidesz-pártiakkal van feltöltve, nyilván úgy döntenének, ahogy a kormány akarja – mondta Tóth Zoltán választási szakértő. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek