A zeneoktatás új, az eddiginél sokkal egyszerűbb módját találta fel Balogh Gábor. Módszere iránt óriási a külföldi kereslet, de ő Kodály országában szeretné először bevezetni. A héten csütörtöktől vasárnapig a Hangfoglaláson mutatja be.
Aki tanult zenét, még emlékszik az unalmas szolfézsórákra – hacsak nem valóságos bűvész volt a zenetanára. A kisgyermekek számára bonyolult zenei összefüggéseket jeleníti meg egyszerű, könnyen átlátható és akár háromévesek, fogyatékkal élők számára is elsajátítható formában Balogh Gábor találmánya, ami olyan tiszta viszonyokat teremt a zeneelméletben, mint az ásványi anyagok között a Mengyelejev-táblázat. Ráadásul a zenét tanulónak első perctől sikerélménye van, hiszen mindjárt hangszeren is játszhat.
A módszer iránt nagy a külföldi érdeklődés, a BAccordLOGic feltalálója már meg is állapodott a New York közelében található Greenwich Akadémia általános és középiskolával, nemsokára betanítja az ottani pedagógusokat. Horvátországban nemrég Kiváló Újításért Díjat kapott Balogh zenerendszere.
– Én azonban azt szeretném, ha itthon tanulhatnának a módszeremmel a diákok – mondja a feltaláló. – A mai helyzethez képest ugrásszerű lenne a változás. Akár a konzervatóriumi középszintű tudást elérhetnék a tizennégy évesek. A kísérleti oktatások után kijelenthetem, hogy még a nehezen kezelhető gyerekek is veszik ennek a zenei jelrendszernek a kódjait, és tetszik nekik.
– Zenetanár kollégáim először idegenkedtek az új módszertől – nyilatkozta Kesjárné Nelly békéscsabai iskolai és óvodai zenetanár. – Az új elméletet könnyebben megértették, de azt nehezükre esik kimondani, hogy zseniális. A gyerekek, akikkel foglalkozom, épp ellenkezőleg: mérhetetlen örömet jelentett nekik a módszerrel tanulás. Bebizonyosodott, hogy nincs szükség semmilyen zenei képességre, tehetségre, ezek nélkül is sikeres a zenetanulás. Emellett fejleszti a figyelmet, a koncentrációs és kombináló képességet.
A közoktatási államtitkárságon azt mondták Baloghnak, hogy anyagi és jogi akadályai vannak a módszer bevezetésének. Lapunkat az illetékes államtitkárságon arról tájékoztatták, hogy ott, ahol ez illeszkedik a kerettantervhez, az iskola bevezetheti. A módszert alkalmasnak találják a kitűzött célok elérésére.
Balogh Gábor módszere minden eddigi zeneelméleti rendszert magába foglal, mégis sokkal könnyebbé teszi a tanulást. Az elgondolás lényege, hogy a hangokat színekkel és számokkal kódolja. Van pirosra, zöldre és kékre színezett tengely. Tengelyenként négy hanghoz négy szám járul. A hangokat kör-, illetve négyzetformával jelölik. Ezek kombinálásával a zenei alapokhoz jutunk, s egyszerűen átláthatóak a szövevényes zenei összefüggések is. Minden olyan hangszeren, ahol a jelrendszert valamire föl lehet helyezni, alkalmazható.