A lélegzete is elállt Porer Ferencnének, amikor a Bors múlt szombati számában megpillantott egy féltve őrzött fényképet a nagybátyjáról. Hogy került ez oda?
Porer Ferencné meglepve látta az első világháború kitörésének századik évfordulójáról szóló cikkünkben azt a fényképet, ami az otthoni családi albumukban lapul. Piroska szerint a fotó 1917 novemberében készült Erdélyben, a predeáli vasútállomáson.
– A nagybátyám maga hozta haza ezt a fotót a frontról, hiszen ő is rajta van. Meglepődtem, amikor megláttam a kiállítás képei között. A másik kép Kecskeméten látható, az első világháború századik évfordulója alkalmából rendezett kiállításon. A tárlat kurátorától megtudtuk: ez a fotó egy helyi magángyűjtőtől származik. A hátulján a dr. Bujovszky aláírás szerepel, akiről annyit tudnak, hogy orvos volt a fronton.
A két egyforma fotó rejtélyére az lehet a válasz, hogy feltehetően többet hívtak elő a negatívról, talán valamennyi rajta szereplő katonának adtak belőle, ahogyan valószínűleg Piroska nagybátyja is kapott. Ő és a nővére azóta is féltve őrzik az emléket.
– A nagybátyám hadnagy volt, szerencsére épségben jött haza a háború után. Van egy olyan kép róla, hogy csak ő egyedül maradt élve egy csata után. Egy fehér lovon ül, mindenki meghalt körülötte, az állatok is, szerencsés ember volt. Szerette a motorokat, 1972-ben halt meg – emlékszik vissza a rokonára az unokahúg.