Aktuális

Egy vagyont keres a színházi asztalos

Török Hanna

Létrehozva: 2014.08.24.

Hogy a bankárok, politikusok, filmsztárok milliókat keresnek, azt tudjuk. Ám – különösen a világ gazdagabbik felén – akadnak olyan állások is, amelyekről első ránézésre senki sem sejtené, hogy valójában álommelók. Kutyasétáltatók, medencetisztítók, darukezelők, sőt színházi asztalosok is szerepelnek a toplistán.

A BBC különleges összeállítással lepte meg az olvasóit. Sorba szedte azokat az állásokat, amelyekről csak a „beavatottak” tudják, hogy ezekkel akár több pénz is összeszedhető, mint amennyit egy jól kereső igazgató hazavisz. Amikor például Lu­ciano Pavarotti vagy a többi világhírű tenor nevét halljuk, automatikusan hozzájuk gondoljuk a sztárgázsit is. Ám most kiderült, hogy az operaházak háttérmunkásai is igen szép keresettel dicsekedhetnek – bizonyos helyeken.

Amint azt David Leigh operaénekes és komponista a BBC-nek elárulta, a világ legismerteb koncerthelyszíneinek egyikén, a Carnegie Hallban a legtapasztaltabb színpadi asztalosmester 400 ezer dolláros (csaknem 92 millió forintos) éves jövedelemmel dicsekedhet, míg a Metropolitan Opera éves átlag­ban még erre is rátesz, 500 ezer dollárt (azaz 117 millió forintot) fizet. A Broad­way dolgozóinak 2009-es nagy munkabeszüntetése alkalmával kiderült, hogy New Yorkban a színpadi háttérmunkások átlagjövedelme évi 150 ezer dollár (35 millió forint). Ehhez képest idehaza a minimálbér környékén tengődnek a hasonló munkakört betöltők.

Heti 400 ezer fixszel...

A filmforgatások alkalmával ma már egyre gyakrabban kell alkalmazni olyan operatőröket, akik a hosszabb-rövidebb rudakra vagy egyéb mozgatható eszközökre szerelt kamerákkal is olyan precí­zen bánnak, mintha az a vállukon nyugodna. Egy New York-i kránoperatőr évente félmillió dollárt (110 millió forintot) is lazán hazavisz. De a filmes szakmában itthon is igen jól lehet keresni. Hazai viszonyok között csillagászatinak számító heti 400 ezer forintos fizetésre is igényt tarthat egy tapasztalt magyar gyártásvezető, plusz kocsihasználat és telefonköltség. Ha ezt 52-vel beszorozzuk, 26 milliós éves jövedelem jönne ki, ám hozzá kell tenni: gyakran hosszú hónapok, olykor évek is eltelhetnek két film között.

Darusok a csúcson

Az építkezés Amerikában igen jól hoz a konyhára: a BBC szerint a felhőkarcolóknál egy úgynevezett külső lift kezelője – aki elvileg csak pár gombot nyomogat – évi 100 ezer dollárt visz haza (23,5 millió forint) – igaz, hóban, fagyban, hőségben, szélviharban állnia kell a sarat. Még érdekesebb az óriási építkezési daruk kezelőinek fizetése, amely a félmillió dolláros (110 millió forintos) éves szintet is elérheti. A fizetesek.hu szerint a magyar darukezelők átlagos bruttó bére 174 159 (évi 2,08 millió); az ipari alpinistáké pedig 181 385 forint (évi 2,17 millió), és találtunk olyan álláshirdetést, amely szerint magyar darukezelőket keresnek Hollandiába mintegy 700 000 forintos havi fizetéssel. Igaz, ehhez angolul és hollandul is kommunikálni kell, de a magas fokú szakmai képzettség is alap.

Kutyusok pórázon

Amerikai filmekben rendre felbukkannak egyetemisták, akik egyszerre fél tucat ebet is sétáltatnak. Ki gondolná, hogy ez a meló arrafelé igazi főnyeremény?

– Húszéves egyetemista vagyok, és elfogyott a pénzem. Egy hirdetésre jelentkezve kezdtem el kutyusokat sétáltatni, aztán fél évre otthagytam a sulit, és hat hónap alatt kerestem 150 ezer dollárt (35 millió forint) – emlékszik vissza az aranyidőkre Aaron Boodman. Egy kutya sétáltatásának óradíja 25 dollár (majd’ 6000 forint) is lehet, és mivel Kaliforniában egy rendelet szerint maximum nyolc kutyát lehet sétáltatni egyszerre, Boodman ennyit vállalt be, ez már alapból 200 dolláros (47 ezer forintos) óradíj. Délelőtt és délután is három óra volt a munkaideje, így ebben az időszakban egyetlen napon 1200 dollárt (260 ezer forintot) zsebelhetett be – tegyük hozzá: adómentesen!

Utánajártunk: idehaza kb. 400-600 forintos órabért lehet elkérni kutyasétáltatásáért, de Budapesten nemigen bíznak egy sétáltatóra három-négy kutyánál többet. Összejöhet tehát az 1600 forintos óradíj, alkalmanként három órával számolva ez maximum napi 5000.

Medencetisztító

A BBC-nek egy névtelenséget kérő egyetemista fia­tal­em­ber arról számolt be, hogy medencetisztításból fél év alatt 60 ezer dollárt (12,4 millió forintot) gyűjtött össze. A matek így fest: egy medence megtisztítása kábé 45 perc. Egy nap nagyon húzós melóval 10 medencét tud megtisztítani 40 dolláros „darabáron”. Ez ugye 400 dollár per nap. Heti 6 napot számolva valóban pompásan kijön fél év alatt a 60 ezer dollár.

 

88 millióért rág és fúj naphosszat

A mai álommelók után néhány történelmi érdekesség:

Pofoninas Mivel a királyi leszármazottakat istentől valónak és érinthetetlennek tartották, nem lehetett őket testi fenyítésben részesíteni. Így a főrendi gyermekek közül kiválasztottak úgynevezett pofoninasokat, akiket a csintalan királyi sarj szeme láttára legyintettek arcon. Később – a gyakorlat szerint – birtokokat, kastélyokat adományoztak az egykori „pofontestvérnek” kárpótlásul az elszenvedett megpróbáltatásokért.

Egyetemi hullatolvajok Mivel a 19. században a tudósok nem tudtak hivatalos úton holttesteket szerezni, az úgynevezett egyetemi hullatolvajok sorra járták a temetőket, és kiásták a frissen eltemetett emberkéket – akik aztán jó pénzért hamarost a boncasztalon végezték.

Rágógumi-tesztelő Végül a világ egyik legfurcsáb foglalkozása: a rágógumi-tesztelő, aki naphosszat rágja, fújja, puffogtatja a különféle gumikat. A fizetés Amerikában az évi 40 ezer dollárt (88 millió forintot) is elérheti, bár a Carnegie Hall asztalosához képest ők is csak inasok lehetnek – már ami az éves jövedelmet illeti. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek