Nyakunkon a tanévkezdés, ami diákoknak a felhőtlen vakáció végét jelzi, míg a szülőknek bizony jelentős kiadást a családi kasszából. A Bors utánajárt annak, hogy mennyi pénzt is kell kiadniuk a családoknak becsöngetésig.
A 2014/2015-ös tanévben az első és a második osztályban is ingyen kapják a tankönyveket az általános iskolások.
A könyveket azonban nem tarthatják meg: év végén vissza kell adniuk az iskoláknak. Béren kívüli juttatásként azok kaphatnak iskolakezdési támogatást, akiknek a gyermeke (vagy a vele egy háztartásban élő házastársának a gyermeke) közoktatásban tanul és családi pótlékra jogosult. A támogatás a minimálbér 30 százaléka lehet: ez 2014-ben 30 450 forint, amelyet utalvány formájában kapnak meg a szülők A támogatás évente egy alkalommal (de gyermekenként) mindkét szülőnek jár, akár ugyanattól a munkáltatótól.
Az utalványok taneszköz, tankönyv vagy ruházat vásárlására használhatók fel. Tudni kell ugyanakkor azt is, hogy számos önkormányzat is ad beiskolázási segélyt a rászoruló családoknak, általában 5-10 ezer forint értékben, illetve utalvány vagy iskolakezdési csomag formájában. A főváros I. kerületében tízezer forint értékű gyermekvédelmi Erzsébet-utalványt kaphatnak a városrészben élő általános iskolások, valamint a 19. életévét még be nem töltött, nappali tagozatos középiskolások, ha szüleik jövedelme nem ér el egy megadott összeget – ennek részleteiről a kerület honlapján tanácsos tájékozódni, ahogyan az ország többi részén élőknek is ezt tanácsolják.
A Bors természetesen szülőket is megkérdezett arról, mit kóstál a tanévkezdés. – Most megy a lányom első általánosba. Már befizettem a 14 500 Ft-ot a tankönyvekre – mondja Mund Katalin, akit Flóra lányával szólítottunk meg. – Igaz ugyan – folytatja a mama –, hogy megkaphatta volna ingyen is, de az használt lett volna, és év végén mindet vissza kellett volna adnia úgy, hogy semmit nem ír bele. Ez a munkafüzetnél eleve lehetetlen. Táskát az interneten kerestünk. Szerencsénk volt, mert egy használt márkásat találtunk ötezer forintért. Újonnan ugyanez legalább kétszer ennyibe került volna. Kell venni írószereket, tolltartót, füzeteket, ami így együtt legalább 15 ezer lesz. A tornacipő 2000, a ruha hozzá 1500 lesz az olcsóbb kategóriából. Kell még tisztaságcsomag is, ami 1500-ból kijöhet. Ami döbbenetes volt, hogy a szülői értekezleten megmutatták a tantermüket.
A padon és a székeken kívül csupasz volt. A többit a szülőknek kell berendezni. Ebbe tartozik a szekrény, a függöny, szőnyeg, a tárolódobozok és az akasztós fogas a gyerekek ruháinak. Hogy ez mennyibe fog kerülni, ennek a kiszámolása még nem történt meg. – A lányom most megy hetedikbe. A tankönyv neki 17 500 forintba kerül – mondta a Borsnak Szabó Ágnes Niki lányával. – Ez valamivel drágább, mint amennyibe a hatodikos könyvek kerültek. Kell venni egy új iskolatáskát, amire négyezer forintot szánok. Most már nagy alakú füzeteket kellenek, ez a becslésem szerint úgy 12 ezer lesz. Kell egy új tornacipő és tornadressz, ami együtt 15 ezerbe kerülhet. Az iskolakezdésre kell venni új cipőt is úgy nyolcezer forint körül. Amit még az év elején be kell fizetnem, az ebédpénz, az első hónapra hétezer Ft.
– A lányom középiskolás – mondja Ludvig Rezsőné. – Most kezdi a második osztályt. A tavalyi könyvcsomagja 27 ezer forint volt, a mostani „csak” 20 700 forint. Igaz, ebben nincsenek benne azok a kiegészítők, amiket pluszban be kell szerezni. Egy szótár 3-4000 Ft között van. A nagy alakú füzetek árát ötezer forintra saccolom. A többi írószerrel együtt összesen húsz-ezer forinttal számolok. Kell venni egy új táskát is, ami persze nem a hagyományos iskolatáska egy ekkora gyereknél. Remélem, ezt megússzuk 3-5000 forint között. Tornacipőből egy nagyon olcsó kínait veszünk, ami kijöhet egy ezresből. A ruha hozzá kétezer, a póló három-ezerbe kerül. Iskolakezdésre kell venni egy új fehér inget és egy cipőt is, ami együtt nyolcezer forintot vihet el a családi kasszából.