Jóízű a dunai hal, és ha a szerencse a horgász mellé szegődik, akkor nagyon sok hal horogra akadhat a főváros kellős közepén is.
Idősebbeknek olcsóbb
Az Újpesti vasúti híd pesti lábánál áztatja a botját két idősebb horgász. Somoskői Ferenc a maga 72 évével a pesti horgászok korelnöke lehet.
Gyerekkora óta jó sok halat kifoghatott már!
Ha már akkor is pecáztam volna… de csak 1992-ben kezdtem. Nem is vagyok túl sikeres. Itt kevés hal van. Előfordul, hogy egy hétig semmit nem fogok, aztán kettőt-hármat. Pontyból csak évente látok néhányat. A múlt héten fogtam egy hét és fél kilósat. Inkább kárász és keszeg akad a horogra. Június közepén egy kétkilós csukát is sikerült megakasztani.
Mennyit van kint?
Évente úgy száz napot. Ha jó idő van, hajnaltól kilencig, és aztán este héttől kilencig.
Mire harapnak a halak?
Általában pufit használok, néha kukoricát.
Mi készül a kifogott halból?
Én nagyon ritkán eszem. Itt helyben megpucolom, aztán hazaviszem, és elajándékozom egy barátomnak. Azt mondja, nagyon jó íze van a zsákmányomnak.
Barátja, a 69 éves Isza Ferenc is csak tizenöt éve pecázik.
Amikor a legkisebb fiam 11 éves volt, rokonoknál nyaralt, és velük járt horgászni. Ő beszélt rá, hogy váltsam ki az engedélyt. Télen is lejárok. Sokféle akad horogra: ponty, kárász, dévér, keszeg, süllő, balin, csuka. Az utóbbi időben este nem fogtam semmit. A legemlékezetesebb egy hat és fél kilós meg egy ötkilós ponty volt. Egy hete egy másfél kilós pontyot és egy hasonló kárászt kaptam ki.
Van saját receptje a csalira?
Búzát és kendermagot főzök, ezt összekeverem boltban kapható etetőanyaggal, és begyúrom vízzel. Ez kerül az etetőkosárba.
Milyen itt a Duna?
Fogtam már rákot is, ami csak tiszta vízben él meg. A halnak semmi mellékíze nincs. A pontyot kirántjuk vagy halászlé készül belőle, a keszeget megsütjük.
Mennyi a befektetés, és mennyi jön vissza belőle?
A felnőttengedély 24 ezer forint, de nekem, nyugdíjasnak csak 14 ezer 600. Egy év múlva, ha betöltöm a hetvenet, már csak 9 ezer lesz. Fogok annyit, hogy megérje, és az élményt még nem is számoltam.
Helyben kell leölni
Inkább a körülményekre, de a halakra is panaszkodik alig egy kilométerrel lejjebb Kaszab Gyula.
Nekem 14 ezer forintot kell fizetnem, hogy itt lehessek, de nagyon sok az engedély nélküli pecás a környéken, akik erőszakosak, csoportokba verődve jönnek, és főleg esténként elzavarják az engedélyeseket. A hatóság velük nem foglalkozik, de ha valaki nem vezeti rendesen a fogási naplót, azt megbüntetik. Sok a szemetelő, azokkal sem törődnek.
Milyennek látja a Dunát?
Ez a rész régen versenypálya volt, de ahhoz képest most alig van hal. Az őshonosakat kéne visszatelepíteni, de lényegesen nagyobb mennyiségben, mint ahogyan most teszik. A víz sokkal tisztább, de kéne kotróhajó, hogy az évtizedek alatt leülepedett szennyeződést kitisztítsák.
Mivel pecázik?
Azt tapasztaltam, hogy minden jó, ami megmarad a horgon. Ez lehet csonti, giliszta de akár párizsi is. Kukoricával viszont itt nem lehet pontyot fogni.
Mennyi a zsákmány?
Én napi egy-kettővel megelégszem. Van márna, karikakeszeg, csuka, harcsa, süllő, géb. A csúcsom hat-nyolc kiló márna volt egyetlen nap alatt. Én szeretem a halat sütve és főzve is, bár a feleségem nem nagyon örül neki, mert sok munka van vele. Jól meg kell pucolni és sós vízben pácolni. Az a szabály, hogy a halat élve nem lehet elvinni, itt helyben meg kell ölni. A múltkor mellettem pecázott valaki az unokájával. Látnia kellett volna a gyerek arcát annak, aki kitalálta ezt az ostoba szabályt!
Negyven kiló márnát dobott vissza
A 42 éves Czuczumanov Csaba a Lánchídhoz közel, a budai oldalon áztatja pecabotját. Hobbipecás, a szenvedélye havi ötvenezer forintjába kerül.
Honnan a halak szeretete?
Tizenkét évesen kezdtem a horgászást, gyerekkoromban halbiológus szerettem volna lenni. Mivel nem volt lehetőségem a továbbtanulásra, dísznövénykertész lettem.
Milyennek látja a Dunát?
Amióta a szennyvízbefolyókat megszüntették, hatalmas a változás. Annyira tiszta lett a víz, hogy paduc is van, ami a legkisebb szennyeződést sem viseli el. Olyan halak jelentek meg, amik korábban nem voltak. Legtöbb a süllő, de van márna, harcsa, balin, ponty, keszeg. Fogtam már 12 kilós amurt és kilenckilós pontyot. A barátom itt fogott ki egy 42 kilós harcsát. Korábban volt magyar márna és durbincs is, de a Bulgáriából uszályokkal feljött géb sajnos a fenéklakókat kiszorította.
Milyen csalit használ, és mennyi halat fog?
Én a turistaszalámira esküszöm. Tavaly tavasztól júniusig hat mázsa halat szedtem ki. Tegnap márnaraj járt a közelemben, belőlük negyven kilót fogtam ki, de visszadobtam őket.
Ezt hogy értsem?
Ahogy mondom. Nemcsak én, de a családom is megutálta már a halat. Különben is, hatalmas dolog visszaadni nekik az élet lehetőségét.
Mennyit pecázik?
Akár tíz órát is, ha egész éjszaka kint vagyok. Amikor leállnak a hajók, és lekapcsolják a világítást, akkor legjobb a kapás. Észrevettem azt is, hogy ha Bécsnél árad a Duna, amíg ide nem ér, nagyon esznek a halak. Mindig figyelem a híradásokat. Érdemes lenne horgászturizmust szervezni a Duna budapesti szakaszára, mert annyi és olyan változatos a kínálat.
Csak fotózza, nem eszi
Réti Gábor komoly felszereléssel érkezik a Duna budai oldalához Budapest északi határánál.
Most 39 éves vagyok, amióta lábra tudok állni, azóta pecázom. Itt lakom a közelben. Heti három-négy alkalommal jövök, itt vagyok négy-öt órát. Sporthorgásznak tartom magam. Ha kifogom a halat, lefotózom, aztán visszadobom. Az az elvem, hogy a barátainkat nem esszük meg.
Mi akad a horgára?
Márna, keszeg, harcsa és néha ponty. A csúcsom itt mégis az utóbbiból volt, egy 19,8 kilós példány. Sokat tisztult a Duna. A négy-öt évvel ezelőttihez képest több a hal és jobb a fogás.
Mikor a legjobb?
Télen, mert akkor kijönnek a parthoz a nagyobbak is. Szeretek esőben is pecázni, mert az esőcseppektől pezsdül a víz, több az oxigén, így jobb a fogás. Errefelé sok vízi sportklub tartja az edzését, ezért jó kijönni éjszaka is, amikor nincs a vízen mozgás. Innen délebbre, a Római-partnál már sekélyebb a víz, ott ritkább a partközelben a hal.
Mit használ csalinak?
Saját receptem van, aminek halliszt az alapja, de teszek hozzá pisztáciát is, így gyúrok golyókat. Nem olcsó mulatság a hobbim. A csali és az engedély 150 ezer forintba is belekerül évente.
Szigorúak a szabályok