A héten lemondott spanyol király, János Károly élete nem szűkölködik különös eseményekben. Szeretőinek híre és furcsa politikája azonban eltörpül testvére bizarr halála mellett, melyről a mai napig nem tudni minden részletet.
Kevesen tudják, hogy János Károly, a nemrégiben lemondott spanyol király élete első néhány évét Portugáliában, száműzöttként élte családjával. Itt történt 1956. március 29-én a történelem talán legmisztikusabb királyi halálesete, amikor az akkor 18 esztendős János Károly testvére, a négy évvel fiatalabb Alfonz egy véletlen fegyveres baleset következtében elhunyt.
Legalábbis ez a hivatalos verzió, ám egy hónappal később egy olasz lap megszellőztette: nem kizárt, hogy szándékos merénylet végzett a fiúval. Egy egykori katonai alkalmazott, Amadeo Inglés pedig 2008-as könyvében egyenesen azt írja, hogy János Károly saját maga lőtte fejbe testvérét, méghozzá a hírhedt spanyol diktátor, Franco tábornok megbízására.
Spanyolországban a monarchia helyzete mindig is nagyon instabil volt, és miután Alfonz király 1931. április 14-én, az önkormányzati választásokon a jelentősebb városokban és a fővárosban, Madridban is veszített az ellenzékkel szemben, formális lemondás nélkül elhagyta az országot, és még aznap kikiáltották a köztársaságot.
Apapótlék
XIII. Alfonz elmenekülése után elvileg János következett volna a trónon, ám a király nem a túlságosan liberális nézeteket valló fiát, hanem unokáját, János Károlyt szánta a trónra. Tervét az is erősítette, hogy Spanyolország hirtelen köztársaság lett, amiről persze később kiderült, hogy csak álca, és valójában Franco tábornok a saját kezében összpontosított minden hatalmat. János Károly fiatal korában csak azért mehetett vissza Spanyolországba a portugál száműzetésből, mert Franco generális azt szerette volna, ha az ő instrukciói mellett folytatja tanulmányait.
Akkoriban köztudott volt, hogy János Károly – mivel őt már nyolcéves korában bentlakásos iskolába küldték és egész gyerekkora során példás szigorral nevelték, hogy egyszer majd átvegye az ország irányítását – nagyon féltékeny volt a testvérére. A leleplező könyv szerzője, Inglés szerint ez idő alatt a véreskezű Franco és János Károly között szinte apa–fia kapcsolat alakult ki, és bár a hírhedt tábornok János Károly apjának, János infánsnak ígérte a spanyol trónt, valójában végig az volt a terve, hogy az általa „beidomított” fiú kezébe adja majd a monarchiát.
Az indíték
Mivel a trónutódlásban az elsőszülött fiú, János Károly megelőzte testvérét, Alfonzot, sokakban felmerült a kérdés, milyen oka lett volna testvére megölésére. Inglés szerint János nagyon aggódott a Madridban cseperedő idősebb gyermekéért, féltette őt Franco nevelési módszereitől, és úgy érezte, hogy már nem képes hatni rá.
Mivel az infáns is tudta, hogy János Károly lehet a következő király, ugyanakkor nem akart behódolni a diktátor akaratának és csalódott elsőszülött fia viselkedésében, egy választása maradt: kisebbik gyermekét, Alfonzot helyezni előtérbe. Ez azonban nyilván szembement az akkori spanyol vezető elképzeléseivel, ráadásul Franco a jól kiépített lehallgatórendszerének köszönhetően a Bourbonok minden tervéről tudott.
A tragédia napja
Alfonz és János Károly rendkívül közeli viszonyban állt egymással, az öcs felnézett bátyjára, így sokak szerint ezért is őrültség a gondolat, hogy gyilkosság történt. Ám az események sora annyi véletlen egybeesést és rejtélyt hord magában, hogy lehetetlen nem élni a gyanúperrel.
Alfonz halálának első hivatalos közlésében csak annyi szerepelt, hogy fegyveres balesetben hunyt el, később aztán kiderült, hogy János Károly is az estorili Villa Giralda emeletén tartózkodott, amikor a tragédia történt. Később aztán az a teória vált hivatalossá, miszerint János Károly játszott a kis kaliberű fegyverrel, ami aztán egy véletlen következtében halálos sebet ejtett öccsén. A János Károlyról könyvet író Amadeo Inglés szerint azonban a lőtt seb bemenete több, mint gyanús, hiszen a királyi családból származó, meg nem erősített információk szerint a golyó Alfonz orrán keresztül, lentről fúródott be egészen az agyáig, és még független szakértők is úgy gondolják, hogy ennyire pontosan egyszerűen nem sülhet el véletlenül egy lőfegyver.
További gyanúra ad okot, hogy a tragédia után sem rendőrök, sem halottkémek nem jártak az estorili birtokon, és Alfonz testét soha nem boncolták fel. A fiúk apai nagybátyja, Jaime ugyan többször is kezdeményezte, hogy indítsanak hivatalos vizsgálatot unokaöccse halálának ügyében, ám ez soha nem történt meg. Maga Inglés is egy vizsgálóbizottság elé akarta tárni 2008-ban évtizedekig tartó nyomozása eredményét, ám az ügy még az ügyészhez sem jutott el. De mindennél beszédesebb János Károly apjának legendássá vált mondata, amit a baleset utáni percekben intézett fiához: – Esküdj meg, hogy nem szándékosan tetted!
János Károly sosem beszélt testvéréről
Franco tábornok halála után, 1975-ben, az előzetes terveknek megfelelően János Károly lett Spanyolország új uralkodója, ám a várakozásokkal ellentétben rendkívül lojális és néppárti politikát folytatott, így hamar a legnépszerűbb spanyolok egyike lett. Ám testvére halálán sosem tette túl magát, egyetlen ilyen jellegű újságírói kérdésre sem felelt, és a királyi család többi tagja is tartja magát az eredeti, negyvennyolc éve napvilágot látott véletlen baleset verziójához.
János Károly 1992-ben visszavitette öccse holttestét szülőhazájába, és a madridi El Escorialban méltó körülmények között, egy teljesen zárt szertartás keretén belül újra eltemettette. Inglés összeesküvés-elméletét éppen ezért sokan őrült fantáziálásnak tartják, de a teljes igazság Alfonz haláláról vélhetően sosem derül ki.
Az egyetlen ember ugyanis, aki a helyszínen volt, némaságot fogadott, így titkát magával viszi a sírba…