Tíz hónapja nyomoznak az Orbán Ráhel esküvőjén tolvajkodó vendég után. A felszolgálóktól DNS-mintát vettek. – Ha nincs eredmény, sorra vesszük a násznépet is – mondta a nyomozó a mintát adók egyikének. Ennek kell most következnie.
A történetet Csókási László idézte fel lapunknak, amikor az ügyészségen hivatali visszaélés miatt feljelentést tett, amiért DNS-minta adására kötelezték. Az ügyészség elutasította a feljelentését, ám a hivatal válaszából kiderült: nem egy, hanem két mobiltelefont, egy-egy iPhone 4S típusú készüléket lovasítottak meg a Tükröspusztán tartott lakodalmon.
Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz, erre a jogszabályok szerint lehetősége is van.
Csókási felszolgálóként dolgozott a lagzin. A hatvanfős személyzet huszon-egynéhány tagjától vettek DNS-t, nagyrészt azoktól a pincérektől, akik a háromszáz meghívottal közvetlen kapcsolatba kerültek. Ám nemcsak tőlük, hanem a vendégektől is, ami azonban nem azt jelenti, hogy közülük bárkit is gyanúsítanának.
Mert – mint Csókási bejegyzése valószínűsíti –, ők a telefonok tulajdonosai lehetnek, DNS-ük azért kell, hogy kizárhassák őket a többi közül. Mint lapunk korábban az egyik vendég, illetve Csókási és munkatársai információi alapján megírta, a tettes a SIM kártyákra utazhatott, azokat rögtön kiemelte a készülékekből, a telefon tokján és a készülékeken is hagyott nyomot. A mobilok kibelezve ugyan, de előkerültek, legalábbis így tudták a lapunknak nyilatkozó jelenlévők. A nyomozás állásáról, részleteiről nem közölt információkat a rendőrség.
Orbán Ráhel és Tiborcz István esküvőjét tavaly szeptember-ben tartották. Azóta zajlik a nyomozás. Csókási úgy emlékezett, februári kihallgatásán azt mondták neki: ha nincs eredmény, előveszik a vendégeket is. Néhányukat kihallgatják, akár még DNS-t is kérnek tőlük.
Miért fontos a mobil?
Összesen huszonhat DNS-t elemeztek, ennek költsége 4,1 millió forint körül lehetett, személyenként 160 ezer forintos árral számolva. A készülékek százezer forintot érnek. Mire ez a felhajtás? Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük.
– Nem kidobott pénz ez az összeg, ha államérdek fűződik a rajta tárolt adatok visszaszerzéséhez. Mert egy miniszteré vagy államtitkáré az. Az adat pedig lehet fotó, az üzenetek, a levelezés, de pusztán a híváslista is. Azaz nem szükségszerű, hogy a kormányfő valamely családtagjának telefonja tűnt el. Érthető az is, hogy nem verik nagydobra, kié a készülék – mondta Tarjányi Péter.