Benyújtotta a devizahitelesek megmentéséről szóló törvényjavaslatot a kormány a parlamentnek. Az árfolyamrést biztosan visszakapják a hitelesek (átlag havi 2–3 ezer forintot), de igazán a kamatemelések törlésével nyernének.
Csökkenhet a devizahitelesek havi törlesztőrészlete, ha a parlament elfogadja jövő héten az igazságügyi miniszter, Trócsányi László által tegnap benyújtott törvényjavaslatot. A törvényben az szerepel, hogy az árfolyamrés miatti különbözetet mindenképp visszakapják a hitelesek, ez havi szinten 2–3 ezer forintot jelent az adósoknak.
Fontos, hogy azoknak, akik korábban végtörlesztették hitelüket, nem jár vissza pénz. A törvény kimondja, hogy a bankoknak három hónapja van a visszajáró összeg kiszámítására.
Az igazán nagy tétel azonban az egyoldalú kamatemelések kimondása lenne. Egyes számítások szerint ezzel egy átlagos devizahitelesnek – akinek 60 ezer forintos kezdő törlesztőrészlete 120–130 ezer forintra nőtt az évek során – akár húsz százalékkal, azaz nagyjából 25 000 forinttal is csökkenhetne a törlesztője. Ez visszamenőleg átlagosan egymillió forintot jelent. Ez azonban a jövő zenéje és korántsem biztos, ugyanis a bank és az ügyfél közötti pénzvisszafizetés módjáról csak később (ősszel) születhet törvény.
Persze a konkrét összeghez még a bankoknak is lehet egy-két szava. Akár pereket is indíthatnak – mind az ügyfelek, mind a hitelintézetek –, amin az egyoldalú kamatemelést kellene bizonyítani vagy cáfolni.
– A devizahitelesek többségét érinti az ügy, de per nem mindenkinél indul, hiszen arra már ott a Kúria szamárvezetője – mondta a Borsnak Gergely Péter, a bankráció.hu elemzője. – Valószínűleg szeptemberre a kormány és a bankszövetség megállapodnak részletekben, így a visszafizetés módjában is. A legvalószínűbb, hogy a tőketartozásból vonják le a kérdéses összeget, amivel átlagosan valóban akár 15–20 százalékkal is csökkenhet a törlesztőrészlet.
Fontos azonban kiemelni, hogy a hiteleseknek nem árt továbbra is fizetni a részleteket. Ha valaki legyint, és szeptemberig már csak kivár, annak szerződését könnyen felmondhatja a bank és akár BAR-listára is kerülhet – figyelmeztetett a szakértő.