Aktuális

Havi 2000 forintot kap minden adós?

Bors

Létrehozva: 2014.06.04.

Akár több tízezer forint is járhat majd vissza fejenként minden devizahitelesnek, ha a kormány módosítja az ide vonatkozó törvényeket. Márpedig a tegnapi bírósági ítélet után úgy tűnik, fogja.

Hatalmas volt a tétje annak a pernek, amelyet egy devizahiteles, Kásler Árpád indított az OTP ellen. Nos, a döntés tegnap megszületett: a Kúria lényegében eltörölte a deviza alapú hiteleknél, a bankok által alkalmazott árfolyamrést.

A bíróság úgy ítélte meg: tisztességtelen, ezért érvénytelen, hogy a hitelfolyósításnál vételi, még a törlesztésnél eladási árfolyamot alkalmaz a bank, ezért a jegybank középárfolyamát kell alkalmazni. Az is kiderült: a Kúria június 16-án hozhat jogegységi döntést a devizahitelekről, és még július közepéig szavazhat a parlament a devizahiteleseket érintő törvénymódosításokról.

Megvizsgálják, hogy a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződés, mint szerződéstípus tisztességtelen-e a tekintetben, hogy az árfolyamkockázatot a fogyasztó viseli, valamint a pénzintézet ezzel kapcsolatos – esetlegesen téves – tájékoztatása miatt tisztességtelen-e a szerződés. A Kúria vizsgálja továbbá, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás milyen körülmények között felel meg az átláthatóság követelményének, valamint azt is, hogy az árfolyamrés alkalmazása tisztesség­telen-e.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője tegnap úgy nyilatkozott: az árfolyamrés miatti pénz minden devizaadósnak visszajár. Ami viszont lényeges: a hitelszerződések ettől nem válnak semmissé.

És hogy ez mennyi pénz? Nos, szakmai becslések szerint egy százezer forintos havi törlesztőrészletnél 1500–2000 forintot jelent az az összeg, amelyet a banknak vissza kell majd utalnia az adósnak.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek