Másfél hónappal a halála után találtak rá kaposvári lakásában egy férfira. Évekig nem mozdult ki otthonról, és eközben több száz liter vizeletet és ürüléket halmozott fel.
Elképesztő látvány fogadta a kaposvári tűzoltókat, miután bejutottak a Fő utcai lakásba. A már mumifikálódott holttest mellett műanyag flakonokban több száz liter vizelet és több zsák ürülék hevert.
A szomszédok szerint a középkorú férfi az édesanyja halála után kezdett furcsán viselkedni. Sokat ivott, és a számláit sem fizette. Egy idő után a vizet, az áramot és a gázt is kikapcsolták nála. A lapunk által megkérdezett pszichológus szerint kényszeres betegségben szenvedett, ami korai fázisban még megelőzhető lett volna.
– A kényszeres cselekedetek onnan számítanak betegségnek, amikor már nagymértékben megnehezítik az illető életvitelét. Korai fázisban fáradtság, figyelmetlenség kíséri. Például hatszor-hétszer visszamegy, hogy bezárta-e az ajtót vagy elzárta-e a tűzhelyet – magyarázza Csehák Hajnalka.
Ezután gyötrő gondolatok, kényszerképzetek bukkannak fel. Félelmetes dolgokat kezd kötni hétköznapi dolgokhoz, például a vécéhez. – Nehéz észrevenni, mert ezek az emberek titkolják, milyen állapotban vannak, nehogy őrültnek nézzék őket. Általában nagy trauma okozza ezt, amit ha időben észre vesznek, még megelőzhető – teszi hozzá a pszichológus.
Ebben szenvedett a milliárdos is
Howard Hughes életéről szól az Aviátor című film Leonardo DiCaprio főszereplésével. Hughes filmproducer, rendező, mérnök és pilóta volt. A milliárdost rögeszmék és kényszerképzetek gyötörték. Életének utolsó tíz évében bezárkózva élt, ki sem lépett erődszerű lakosztályából.
Kilincshez, pohárhoz, evőeszközhöz, okmányhoz nem nyúlt puszta kézzel. Meztelenül hevert a szobájában, egy fertőtlenített lepedőn. Ruhát ritkán vett magára. A vesebaja előrehaladott állapotban volt, a vécét nem volt hajlandó használni, üres flakonokba vizelt, ezeket sorba rakta a szobában.