Playa de Amor a mexikói Marietta-szigetek különleges rejtett strandja. Ki gondolná, hogy a lenyűgöző természeti látványosság részben „emberi alkotás”, bombarobbantások hozták létre?
A szerelem strandja voltaképpen egy félig vízzel telített hatalmas lyuk a sziget közepén, amit alagút köt össze a homokos tengerparttal.
A kutatások szerint több ezer évvel ezelőtt alakult ki vulkáni tevékenységek következtében, ám ma ismert, végleges formáját a múlt század elején folytatott bombakísérletek során nyerte el – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amely a közelmúltban végzett a vizsgálatokkal.
A csapat tagja volt Radmilo Jugin, a szerb földtani intézet munkatársa is, aki szerint a vizsgálatok egyértelműen kiderítették, hogy a zöldben rejtőző, türkizkékben pompázó oázis még az első világháború idején zajlott, titkos bombarobbantási kísérletek következményeként mélyült el, és így lett belőle napjainkra földi paradicsom. A legenda szerint ezek a kísérletek tulajdonképpen már a Trinity néven elhíresült, az Egyesült Államokban készült első nukleáris fegyvernek voltak a tesztjei.
– Tűzszerészek feladata lesz pontosan megállapítani, hogy milyen összetevői voltak az ott felrobbantott pokoli szerkezeteknek. Az biztos, hogy a detonációk okozta erodálás tetten érhető a mesés tavacska oldalán is – mondja a szakember.
Bárhogy is történt, bombák segítségével vagy sem, de az nem lehet vitás, hogy Hidden Beach napjaink legegzotikusabb strandjainak egyike a Földön. Az egész csak egy nagyon szűk alagúton át közelíthető meg, dagály idején pedig csak profi búvárok és úszók tudnak odáig eljutni. Évente szerte a világból érkező turisták tízezrei szeretnének megfürdőzni az óceán édenkertjében, de ez nem mindenkinek sikerül. A pokoli múltra utal az is, hogy a kijutáshoz a mexikói kormány engedélyét is meg kell szerezni.
›› Viharos múlt
A Marietta-szigetek a régmúlt időkben itt tanyázó kalózok, a bálnavadászok telepei voltak, a guanókereskedők pedig az éveken keresztül lerakódó madárürüléket exportálva reménykedtek busás jövedelemben, hiszen a guanó rendkívül értékes trágya. Az 1900-as évek elején végrehajtott katonai robbantásos kísérlet szinte minden itt élőt megsemmisített, és átformálta a látképet. Csodálatos barlangokat eredményezett. Erről Jacques Costeau tájékoztatta először a világot.