Aktuális

3D-s nyomtatóval nincs többé lehetetlen

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2014.06.05.

Fegyverek gyártása helyett békésebb célokra akarják használni a XXI. században rendkívüli fejlődésnek indult technológiát. Az Erzsébet téri Design Terminalban mától három napig ismerkedhetünk a 3D-s nyomtatással.

Az első 3D-s nyomtató 1984-ben született, és még csillagászati árban volt. Ma már 170 ezer forintért olyan 3D-s nyomtatót lehet vásárolni itthon is, amivel egy 20 x 20 x 20 centinél nem nagyobb tárgy elkészíthető. Ilyen lehet mondjuk egy háztartási gépalkatrész, amit már nem gyártanak. Olyan formákat lehet készíteni, ami más technológiával elképzelhetetlen. Erről szól az a háromnapos kiállítás, ami ma nyílik az Erzsébet téren.

– Az alapanyagok teljesen változatosak – mondja Szabó Péter építészmérnök. – A kukoricahulladékból készült bioműanyag például a földbe elásva öt év alatt teljesen elbomlik, de olyan anyagok is vannak, amik akár ezer évig megmaradnak. A Rolls Royce például repülőgép- turbinát állít így elő. Én a barátaimat leptem meg különleges lámpákkal, és most tervezem, hogy egy egyedi hardcore gitárt készítek ezzel a technológiával – állította Szabó Péter.  

Falk György, a Műszaki Egyetem docense tizenöt éve oktatja a 3D-s nyomtatás lehetőségeit. – Ez egy alakadó technológia, de a szobrászattal vagy a forgácsolással ellentétben mi nem rétegesen lebontunk, hanem rétegesen építünk. Az Amerikában élő Forgács Gábor vezette team már képes 5 x 5 x 1 milliméteres élő májszövet elôállítására. A teljes szervek kialakítása még nagyon messze van, de csonthiány pótlására már ma is képesek vagyunk.

Az első koponya- implantátum beépítésénél a Debreceni Egyetemen jelen voltam, amikor a műtétet végző orvos megkérdezte, hogy ezt mikor és hol készítettük el ilyen rövid idő alatt. Számítógépes technológiával pontosan megtervezhető a kinyomtatandó hiány – mesélte a Borsnak Falk György.

Manó Sándor, az egyetem biomechanikai laboratóriumának munkatársa elmondta, hogy a 3D-s technológiával készült mintát kiöntik csontbarát anyagból, és ezt ültetik be, de a jövő a steril anyag előállítása lehet, ami közvetlenül felhasználható.

Itthon színes 3D-s nyomtató is működik a Kvint-R Kft.-nél. Ők celebek másolatát készítették el.

– Ezekre az első jótékonysági sztár szobor árverésen lehet licitálni. A befolyt összeggel a Tűzoltó Utcai Gyermekklinikát fogjuk támogatni – mondta Spenger József kereskedelmi igazgató.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek