Szombattól a bevásárlóközpontokban és benzinkutakon nem veheti már meg a füstölni valót a dohányos, kormányrendelet tiltja ki onnan a nemzeti dohányboltokat. A pult egyik és másik oldalán állók egyaránt füstölögnek a döntés miatt.
Újabb pofont mért a kormány a dohányosokra és a dohányboltosokra: már csak négy napig árulhatnak dohányterméket a 2500 négyzetméternél nagyobb kereskedelmi egységek és a mintegy 300 benzinkúton üzemelő nemzeti dohánybolt.
A tavaly nyári nyitás után öt hónappal született meg az erről szóló kormányrendelet, ami azóta is viták kereszttüzében áll. Az érintettek összefogtak, több mint tízezer aláírást gyűjtöttek össze, amit eljuttattak a nemzeti fejlesztési miniszterhez. Farkas Jácint is aláírta a petíciót. A születése óta súlyosan mozgássérült férfi elektronikus mopeddel közlekedik. A dohányzás rabja, de arra nem számított, hogy ezért külön büntetik.
És a mozgássérültek?
– A dohánytörvénnyel számos kerekes székes sorstársam által megközelíthető helyet megszüntettek, a sort pedig most tovább folytatják. Azzal, hogy május 30-ától sem az akadálymentesített plázákban, sem a benzinkutakon nem tudok cigarettát vásárolni, akár egyórás kerülőútra kényszerítenek. Ez sokunknak óriási kellemetlenséget jelent. Nem tudok róla, hogy a kormányrendelet megszületése előtt egyeztettek volna a mozgássérültekkel, de annak idején a rokkantnyugdíjas ügyben sem kérdezték meg az érintetteket – méltatlankodik a fiatalember. Az érintett vállalkozók is úgy érzik, átverték és megkárosították őket.
Súlyos veszteség
Bertalan Zsolt a feleségével egy XIII. kerületi Tescóban üzemeltet nemzeti dohányboltot. – Tavaly július elsején nyitottunk. Az üzletünket akadálymentessé tettük, hogy a mozgássérültek is könnyen bejuthassanak. Az aluljáróban lévő üzletekkel bezzeg nincs gond… Azt is nehezen értem meg, hogy a benzinkutaknál miért nem lehet majd dohányterméket vásárolni. Óriási átmenő forgalom van az országban. Kinek lesz az jó, ha a kamionos bekényszerül a városba, hogy cigarettát vegyen? – kérdi.
Majd a várható veszteségekről beszél. – Csak az automatán nyíló ajtajú üzlet kialakítása négy és fél millió forintba került. Mivel a boltot úgy kell visszaadnunk, ahogy átvettük, ezt is le kell bontanunk. Kidobott pénz! Húszéves befektetésben gondolkodtam, egy évig sem hagytak itt üzemelni! Most tarthatok hat hónap szünetet, kereshetek egy másik üzlethelyiséget, vagy visszaadhatom a koncessziót. Bármelyiket is választom, alkalmazottakat kell elbocsátanom. Csak az én személyes károm 7–8 millió forint, de a többi érintett tulajdonos is hasonló veszteséget könyvelhet el. Nem csoda, hogy pertársaság létrehozásán gondolkodunk – teszi hozzá keserűen.
Hitelt vett fel az árus
Cserr Tibor, akinek egy XVII. kerületi hipermarketben van boltja, azt hitte, előre menekül. – Ugyanebben a kerületben korábban trafikom volt. Azt be kellett zárni, de megpályáztam a mostani üzletemet. Az átalakításhoz nettó hárommilliós hitelt vettem fel. Tavaly nyáron nyitottunk, de már augusztusban felröppent a hír, hogy a 2500 négyzetméternél nagyobb bevásárlóközpontoknál be fogják záratni a trafikokat. Novemberben jött ki a rendelet. Fél évem maradt, hogy a befektetett pénzből valamit visszahozzak. Kártérítésről szó sincs. Most új helyet kell keresni, az engedélyemet módosíttatni, az új boltot pedig engedélyeztetni. Veszteség a befektetett pénz, a munka, és valószínűleg csak rosszabb helyet találok. Ezzel a sor végére kerülök, és legalább tízmillió forintot bukok. Mindezekre ésszerű magyarázatot nem tudtak adni. Azt mondják, azért kell mennünk, mert elvisszük a dohánypiac tizenhét százalékát. Csakhogy ez a rendelkezés sérti az alaptörvényben leírt szabadpiaci törvényt.
Az, hogy a dohányáruk 17 százalékát a bevásárlóközpontokban és a benzinkutaknál vásárolták meg, azt jelenti, hogy erre van igény. A rendelet tehát a dohányost is sújtja, akinek ezentúl kerülnie kell, máshová kell mennie a cigarettájáért, mint ahol egyébként is vásárol, tankol. Kinek jó ez?
Az indok: más is keressen pénzt
Megkerestük az ügyben a Nemzeti Fejlesztési Miniszté-riumot, ahonnan a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-hez irányítottak. – Kitűnt, hogy a legmagasabb forgalmat lebonyolító plázában, hipermarketben és üzemanyagtöltő állomáson működő 200 nemzeti dohánybolt rendelkezik az összforgalom 17 százalékával, miközben sok vállalkozónál elenyésző a forgalom. A dohánytermék-kiskereskedelmi piac kiegyensúlyozása érdekében tett a kormány jogalkotói intézkedéseket, amikkel az Alkotmányban szereplő szabad vállalkozáshoz fűződő jog nem sérül. A jogszabály-módosítás miatt hárman mondták fel a szerződésüket – közölte Légrádi Petra kommunikációs vezető.