Aktuális

Kirajzolódott Szent István arca a templom falán

Bors

Létrehozva: 2014.05.03.

Szent István kardjának pontos mása a világ legnagyobb fakardja. A sólyi dombon áll, ott, ahol a legenda szerint legyőzte Koppányt. A 13 méter magas kardhoz sokan zarándokolnak. A templom falán pedig kirajzolódott államalapítónk arca a helyiek szerint.

Legendás helyszínen, Sóly település dombján állították fel Szent István király kardjának pontos mását. Az eredetit Prágában, a Szent Vid Székesegyházban őrzik.

Egyes feltételezések szerint ezen a helyen zajlott István és Koppány sorsdöntő csatája. A gigantikus fakard a faluba érve már messziről látható. Bikádi László polgármester fejéből pattant ki az ötlet, hogy emlékművet állítsanak ezen a történelmileg fontos helyszínen, de maga sem gondolta, hogy ilyen jelentőssé válik ez a szimbólum.



– A kard súlya 7,65 tonna. 13 méter áll ki a földből, és közel három méter mélyen van beleszúrva. Egy 140 éves tölgyfából lett kifaragva – részletezte a polgármester, aki egyben a falu református lelkésze is. A kardot nemrégiben hitelesítették, így hivatalosan is Guinness-rekord lett, mint a világ legnagyobb fakardja.

A környékbeliek számára ez egyben a béke jelképe, mivel István győzelméhez kötik a turáni átkot, ami szerint mindig széthúzás jellemezze a magyar népet. (A turáni átok legendája egyébként feltehetően a XIX. század második felében keletkezett, korábbi említése nem ismeretes – a szerk.)



– Ez a kard a béke szimbóluma lett, sokan jönnek ide, és összekapaszkodnak körülötte, mert úgy tartják, mint minden átkot, ezt is ott lehet megtörni, ahol született. Másrészt a földbe szúrt kard a csata végét jelentette a honfoglaló magyarok számára – tette hozzá a lelkész. A dombon járók azt állítják, érzik István király jelenlétét, többen látni vélik a harcosokat is.

A falugondnok felhívta a figyelmünket még egy misztikus jelenségre: a református templom oldalán a penészfoltokból egy arc rajzolódik ki.



– Eredetileg Szent István fogadalmi kápolnája állt a mai templom helyén. Egy évvel ezelőtt tűnt fel egy fényképen, hogy a templom oldalán a penészfoltokból kirajzolódik egy arc, sokan úgy gondolják, Szent István király arca – mutatta lapunknak Regenye Csaba.

A legenda szerint a templom mögé bujtatták a királyt az íjászok elől. Egy biztos: államalapítónk járt erre, ezt bizonyítja, hogy Sóly neve egy általa 1009-ben kiadott adományozó okiraton szerepel. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek