Közismert, Leonardo da Vinci találmányaival évszázadokkal megelőzte korát. Német kutatók azt állítják: az ő nevéhez fűződik a világ első 3D-s képe is: a Mona Lisa két változata egymás mellé állítva.
Claus-Christian Carbon és Vera Hesslinger a németországi Bambergi Egyetemen végzett kutatásai után arról számolt be a sajtónak, hogy a Mona Lisa eredeti képe és a madridi Pradóban kiállított másolata együtt a világtörténelem első háromdimenziós képét alkotja.
A Pradóban lévő képről már korábban kiderült, hogy Da Vinci egyik tanítványa készítette, ám most azt állítják, hogy valójában mesterével egy időben, egy másik nézőpontból vitte vászonra a modell képmását. A kutatók azt állítják a két kép enyészpontjának elemzése alapján, hogy az optikával, vonalperspektívával és a szem anatómiájával is foglalkozó Da Vinci műhelyében 330 évvel a sztereoszkóp feltalálása előtt sikerült reprodukálni az emberi térlátást.
A két Mona Lisát egymás mellé téve a képek összemosódnak és térbelivé válnak. Az még a laikus szemlélőnek is feltűnhet, hogy aligha véletlenül látszik eltérő szögben a modell. A német szakemberek úgy vélik, (Mona) Lisa Gherardini egy vászonra festett tájkép előtt ült, míg a tanítvány Leonardo előtt körülbelül hatvan centivel, a bal oldalán állt.