Aktuális

Nem szavaznak az Európában dolgozó magyarok

Bors

Létrehozva: 2014.04.02.

Túl bonyolult az ügyintézés, messze vannak a szavazókörök – legfőképpen ezek miatt szavaznak nagyon kevesen a külföldön élő magyarok közül. Az elmúlt években félmillió magyar ment külföldre dolgozni. Közülük eddig 30 ezer embert vettek névjegyzékbe.

Bár az eddigi legóvatosabb becslések szerint is legalább félmillió honfitársunk hagyta el Magyarországot különböző okokból kifolyólag, a pillanatnyi állás szerint csupán töredékük fog szavazni a vasárnapi országgyűlési választáson.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint a külföldön névjegyzékbe vett szavazók száma eddig 28 152. A voksok leadására többségében a külképviseletek irodáiban lesz lehetőség, de Londonban például – ahol a legtöbb magyar állampolgár él – feltételezhetően külön sátrat állítanak fel a szavazás lefolytatására. Ott eddig 5373 választópolgárt vettek fel a névjegyzékbe.

Azok a választópolgárok, akik nem rendelkeznek magyarországi lakóhellyel, levélben szavazhatnak. Az NVI-hez már tíz napja folyamatosan érkeznek a levélben feladott voksok, de a tapasztalatok szerint minden negyedik érvénytelen. Típushiba, hogy a visszaérkező boríték nincs leragasztva, a kis boríték nincs leragasztva, több szavazólapot és több nyilatkozatot tartalmaz a válaszboríték, nincs azonosító nyilatkozat vagy azt nem írták alá, hiányos az azonosító nyilatkozat.

– Tizenegyezer levélszavazat azonosító nyilatkozatát dolgozta fel hétfőn az NVI, de a szavazási iratok negyede érvénytelen volt: hétfőn 11 202 szavazási iratot dolgoztak fel, ebből 8462 volt érvényes – közölte tegnap internetes oldalán a választási iroda. Az NVI arra számít, hogy 80-120 ezer levélszavazat érkezik az irodához a szavazás estéjéig.

A Bors körkérdéséből kiderül: a külföldön élő magyarok szinte mindegyike valamilyen problémába ütközött akkor, amikor el szerette volna intézni, hogy a jelenlegi lakhe-lyéről szavazzon. Egy rögtönzött szerkesztőségi közvélemény-kutatás szerint ötből négy szavazónak lett elege a bürokráciából, így inkább nem szavaz. Ágnes nyolc hónapja él Angliában, és inkább feladta a küzdelmet.

– Regisztráltam a szavazós oldalon, ahonnan visszadobtak arra hivatkozva, hogy nem látják, hogy bejelentettem Magyarországon, hogy megszűnik a lakcímem. Annyira bürokratikus a rendszer, hogy végül hagytam az egészet a fenébe – fejtette ki Ágnes. Anita Hollandiában, Renie Ausztriában él, mindkettejüknek visszadobták a jelentkezését arra hivatkozva, hogy nem stimmel a nevük. Adrienn nem adta fel ilyen könnyen, ő több mint húsz éve él New Yorkban, és bár ötször visszadobták a jelentkezését, hatodszor végül befogadták.

Az angliai Liverpoolban élő Kecskeméti Zoltán elment volna szavazni, de a munkabeosztása miatt végül úgy döntött, hogy mégsem teszi. – Angliában csak Londonban lehet leadni a voksokat: oda eljutni egy egész napos túrát igényelt volna, s mivel rengeteget kell dolgozni és nem bővelkedem a szabadnapokban, végül úgy döntöttem, nem szavazok – mondta el a zenészként dolgozó fiatalember.

Varga Levente szintén Angliában próbál boldogulni. Ő is elmehetne szavazni, neki talán még a távolság sem lenne akadály, de – ahogyan ő fogalmazott – nem igazán tudja, hogy hová húzná be az ikszet. – Azért vagyok itt, mert otthon olyan a helyzet, amilyen. Magyarországon nem tudnék labdába rúgni, itt meg a munka miatt vagyok. S mivel aznap is dolgozom, nem szavazok. Sok Angliában élő magyar azért sem megy el szavazni, mert egyszerűen már nem érdekli őket, hogy mi van otthon – magyarázta a kamionsofőrként dolgozó Levente.

A spanyolországi Palma de Mallorcán élő Eszter lapunknak elmondta: megpróbálta magát felvetetni a spanyol szavazókörökbe, de az internetes regisztráció szerint Spanyolországban csak Barcelonában vagy Madridban lehet voksolni. – Ha felvetetem magam a barcelonai szavazókörbe, akkor repülőre kell ülnöm, hogy szavazhassak, ezt viszont nem megengedhetem meg magamnak – mondta el Eszter a Borsnak. Spanyolországban a becslések szerint mintegy tízezer magyar élhet.

A Németországban élő Gyulai Gaál Anna elmegy szavazni. Szerinte egyszerűen el lehetett intézni a voksolás kapcsán felmerült ügyeket. – Az interneten minden fontos információt megadtak. Ami problémás, hogy Németországban Berlinben és Münchenben lehet majd szavazni. Hamburgban is rengeteg magyar él, de a távolság miatt nagyon sokan nem fognak elmenni voksolni – magyarázta a fiatal hölgy, kiemelve: Hamburg és München között több mint 700, Hamburg és Berlin között pedig majdnem 300 kilométer a távolság.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek