Emberölés miatt nyomoz a rendőrség a Seuso-kincset megtaláló Sümegh József halála ügyében. A nyomozók azt várják, hogy a kincsek hazahozatala megszólalásra sarkallja az eddig rettegô tanúkat.
A Seuso-kincs néven ismert római kori leletegyüttesrôl folyó tárgyalásokról még olyan szakemberek sem tudtak, akik jelentős időt szenteltek munkásságukból a Seuso-kincsért folytatott harcnak.
– Teljesen váratlan volt a bejelentés, hihetetlen örömöt éreztem – mondta a Borsnak Nádorfi Gabriella régész, aki hosszú éveken át folytatott ásatásokat Szabadbattyán mellett, és egy olyan palotát tárt fel, amelyet feltehetően egy római nemes, a Seuso-kincs egykori tulajdonosa birtokolt. – Nagyon fontos eredmény, hogy a kincsek hazakerültek, így kutathatóvá válnak a hazai szakemberek számára. Budapestre utazom, hogy személyesen csodálhassam meg az ezüsttárgyakat. Ez életem egyik nagy pillanata lesz – lelkendezett a régésznő.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója ott ült a páncélautóban, amely Angliából hazahozta a kincseket, és azt állítja, előfordulhat, hogy a leletek további részeinek birtokosai bejelentkeznek alkudozni a magyar kormánnyal. A hazaszállítás pontos körülményeiről Baán csak annyit árulhatott el: szárazföldön közlekedtek.
A kincsek felbukkanása nem csak a tudományos világot mozgatja meg, a Bors információi szerint a rendőrség is reményeket fűz egy régóta folyó nyomozás előremozdulásához. Az eddig félő tanúk jelentkezhetnek, hiszen azt érezhetik, hogy a kincsek hazahozatala iránt elkötelezettséget mutat a kormány. Ismeretes: a Seuso-kincset egy Polgárdiban élő fiatalember, Sümegh József találta meg 1976-ban.
A férfi később rejtélyes körülmények között elhunyt, felakasztva találtak rá. Az ORFK Kommunikációs Szolgálata tegnap lapunkkal közölte: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda emberölés gyanúja miatt folytat eljárást ismeretlen tettes ellen. Hivatalosan ennyit árul el a rendőrség a vizsgálatról.
Véres volt a trikó
Sümegh József nővére egy riportfilmben azt mondta: gyanús volt nekik, hogy a fiatalember trikója véres volt, holott felakasztotta magát. De akkor ezt a tényt a hatóságok figyelmen kívül hagyták, öngyilkosságként zárták le a haláleset vizsgálatát. Sümegh nővére arról is beszélt, hogy a gyilkosság előtt katonaként szolgáló testvére a leszerelése előtt bezárkózóbb, szomorú lett, nem írt levelet sem.
Utólag arra következtettek, már akkor tudta, hogy valakik az életére törnek a kincsek miatt.