Már nem csak a maláj utasszállító eltűnése a titokzatos, hanem két férfi is, aki lopott útlevéllel ment fel a fedélzetre. A Boeing még mindig nincs meg, már internetezők is kereshetik műholdfelvételeken.
Van valami közük ezeknek az embereknek a Boeing 777-es rejtélyes eltűnéséhez? Ez a kérdés foglalkoztatja most a leginkább a hatóságokat – persze amellett, hogy végre megtalálják a gépet. Egy biztos: mindkettejüknek lopott volt az útlevele: 2012-13-ban csenték el őket Thaiföldön.
A malajziai rendőrség tette közzé a fényképeket a két gyanús férfiről, akik közül egyelőre az egyiket sikerült azonosítani: a 19 éves, iráni Puria Nur Mohamed Merdadot. A maláj rendőrfőnök szerint állítólag az anyukájához repült Frankfurtba. Egy lopott osztrák útlevéllel csekkolt be.
– Nem hisszük, hogy valamilyen terrorcsoporthoz tartozna. Úgy véljük, ki akart vándorolni Németországba – mondta Kalid Abu Bakar. A malajziai rendőrség állítólag felvette a kapcsolatot az édesanyjával, aki tényleg várta őt Frankfurtban. A nyomozók mindenesetre ettől még nem zárják ki a gépeltérítés vagy szabotázsakció eshetőségét.
A másik utas igazi kilétét még nem sikerült kideríteni, de azt tudni, hogy ugyanazon a napon érkezett Malajziába, mint az iráni fiú. Neki lopott olasz útlevele volt. Kérdés, hogy miért nem ellenőrizték le az okmányaikat a hatóságok a reptéren az ingyenes elektronikus nyilvántartással, ami 2002 óta működik, és mindenütt online elérhető. Jelenleg 40 millió lopott útlevelet tárolnak ott.
Mindenesetre utóbb kihallgatták annak a pattayai utazási irodának a tulajdonosát, amely a két férfinek kiadta az egy útra szóló repülőjegyet Kuala Lumpurból Pekingen át Európába.
A Malaysia Airlines gépéről, amin 239 ember tartózkodott, szombat reggel óta nem tudni semmit, akkor szakadt meg vele a rádiókapcsolat. A területet, amelyen keresik, jelentősen kiterjesztették: kilenc ország több tucatnyi hajója és repülőgépe kutat utána Észak-Malajziában, Dél-Vietnámban és a tengerben a maláj partoktól nyugatra is.
Kuala Lumpurból Pekingbe tartott a gép
És immár internetezők is besegíthetnek: az egyik amerikai műholdas cég, a DigitalGlobe több ezer műholdfelvételt bocsátott rendelkezésre a Thai-, avagy Sziámi-öbölről. A képek 3000 négyzetkilométernyi óceánterületet fednek le. És minél többen vesznek részt a keresésben, annál nagyobb a remény, hogy megtalálják a gépet. A kérdés persze az, hogy jó helyen keresik-e.