Aktuális

Nem ismerjük a budapesti utcák névadóit

Huszti Zoltán, Ila Nikolett

Létrehozva: 2014.03.28.

A Bors letesztelte az utca emberét. Húsz embernek tettük fel a kérdést: ki volt Kacsóh Pongrác, miről, kiről kapta a nevét a BAH-csomópont, mi az Oktogon tér jelentése, ki volt Ajtósi Dürer, valamint azt, kiről kapta a nevét az Andrássy út. Az eredmény eléggé lehangoló…

Nap mint nap járjuk Budapest forgalmas utcáit, tereit, de a jelek szerint fogalmunk sincs arról, kikről nevezték el azokat. A Bors tesztje során – szigorúan ügyelve arra, hogy minden korosztály szerepet kapjon – kiderült, volt, aki a festő Ajtósi Dürert 48-as hadvezérnek vélte, de az is meglepetést okozott, hogy valaki állította, Oktogon egy középkori uralkodó volt.

A legtöbben az Oktogon jelentését fejtették meg helyesen, és sokan tudták azt is, hogy az Andrássy út névadója, gróf Andrássy Gyula magyar miniszterelnök volt. Ajtósi Dürer viszont foroghat a sírjában, a festőt húsz emberből csak egy tudta beazonosítani. Ő Gilicze Márta, aki mind az öt kérdésre hibátlanul válaszolt. Egyedüliként…

Kacsóh Pongrác út (20-ból 9 jó válasz)

Kacsóh Pongrác (1873–1923) között élt magyar zeneszerző, zenepedagógus. Ő volt az első, aki Bartók Béla tehetségét felismerte, és a Zenevilág című szaklapban méltatta. Leghíresebb műve a János vitéz című daljáték, melyet 1904-ben mutattak be a Király Színházban.

Oktogon (20/17)

A Nagykörút és az Andrássy út kereszteződésénél található tér, amely a formájáról kapta a nevét. A sarkokon épült négy ház és az útkereszteződés adja szabályos nyolcszög alakzatot, vagyis az oktogont. A XIX. században a tér neve még Nyolcszög volt, az 1920-as évektől kezdve hívták Oktogonnak – s az elnevezés azóta sem változott.

Ajtósi Dürer sor (20/1)

Albrecht Dürerről, a leghíresebb német reneszánsz festőről nevezték el. Édesapja a Gyula melletti Ajtósról származott, és 1455-ben költözött Nürnbergbe. Ötvösmesterként dolgozott és rézmetszeteket készített. Tizennyolc gyermeke közül a harmadik volt Albrecht Dürer, aki kitanulta az ötvösmesterséget majd festő, grafikus, könyvkiadó lett. Halálának 400. évfordulója alkalmából nevezték el az utat Ajtósi Dürer sornak.

BAH-csomópont (20/7)

A budai oldal egyik legforgalmasabb találkozási pontja. Ez a M1 és az M7-re vezető út eleje, a Budaörsi út, az Alkotás utca és a Hegyalja út kereszteződése. Nevét ezek kezdőbetűiből kapta, tehát mozaikszó.

Andrássy út 20/14

Nevét gróf Andrássy Gyuláról kapta, aki részt vett a szabadságharcban, majd a kiegyezés után 1867-től 1871-ig a Magyar Királyság miniszterelnöke, majd a Monarchia külügyminisztere volt. Az ő fejéből pattant ki a róla elnevezett út megépítésének ötlete. Az utat 1876. augusztus 20-án adták át. Előbb Sugár útnak hívták, majd 1885-ben kapta a gróf nevét. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek