A tengeri emlősöket, köztük az eddigi rekorder ámbráscetet is lepipálta a csőröscet, már ami a merülés mélységét és időtartamát illeti. Ez a különleges állat három kilométer mélyig is képes a víz alá merülni, s akár két óráig bírja levegővétel nélkül.
Az amerikai Cascadia mélytengeri kutatócsoport legújabb mérési adatai szerint a Cuvier-féle csőröscet egyetlen levegővétellel akár két és negyedóráig is képes a víz alatt tartózkodni. Teljesítményével megelőzi az eddig rekordernek számító óriás ámbráscetet.
A BBC cikkéből kiderül, hogy a tengerbiológusok nyolc csőröscetre tettek nyomkövetőt Kalifornia partjánál, melyek segítségével több mint 3700 víz alatt töltött órát tudtak elemezni. A legmélyebb mért merülés 2992 méter, ami még a londoni állattani egyesületet is meglepte, de további rekordértékre is számítanak.
– Nagyon meglepőek ezek az adatok, hiszen a Cuvier-féle csőröscet alapvetően egy kis cetfajta. Általában a merülés időtartama és mélysége a testtömeggel függ össze, így egyedülálló, hogy ezek a 2500 kilót nyomó állatok képesek mélyebbre menni, mint más, akár dupla akkora tömegű tengeri fajok. Mindenképpen jó lenne még több egyedre nyomkövetőt tenni, de ez nem könnyű feladat, hiszen igen félénk állatokról van szó, nehéz őket becserkészni – nyilatkozta dr. Paul Jepson.
– A húszméteres ámbráscet 60-70 percig is képes a víz alatt maradni és két kilométerig is képes lemerülni. Igaz, mindebben segítségére van a fejében található viaszszerű anyag, ami a fajsúlyát szabályozza attól függően, hogy merül, vagy a felszínre jön. Tudtommal a csőröscetnek nincs ilyen rásegítő mechanizmusa, ezt érdekes is lenne vizsgálni – kommentálta az új rekordról szóló hírt a Borsnak Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője
A Cascadia kutatócsoport vezetője, Erin Falcone kutatóbiológus a BBC-nek nyilatkozott a rejtélyről: – A csőröscetek izmaiban igen magas a fehérjeszint, illetve a vérükben magas a hemoglobin-tartalom, ami miatt a vérükben nagy mennyiségű oxigént tudnak tárolni. Mindez lehetővé teszi, hogy sokáig bírják levegővétel nélkül, és nagyon mélyre merüljenek, amellett, hogy aktívan mozognak a víz alatt.