Mi vezetett a soproni lőtéri kettős gyilkossághoz? Kik azok a tinédzserek, akik hidegvérrel megölnek két családapát? A Kisalföld újságírói válaszokat kerestek. Az Embervadászat a lőtéren című könyvből közlünk
Nehezebb dolga lett volna önnel a bíróságnak, ha nem saját maga vallja azt: tudta, mi készül a lőtéren. Nem merült fel önben egyszer sem, hogy ezt a tényt elhallgassa, és azzal védekezzen, hogy sejtelme sem volt Rolandék tervéről? – kérdezte a bíró az elsőfokú tárgyaláson a harmadrendű vádlott M. Tamástól.
Nem. Azt kérték tőlem a szüleim, s azt tanácsolta az ügyvéd úr is, hogy mondjam az igazat. Meg sem fordult a fejemben, hogy mást tegyek.
És mennyi szerepe volt ebben a pénznek? Ingyen is megtette volna?
Igen, nem a pénzért mentem oda. Elmondták nekem, szóltak, hogy segítsek. Mire felfogtam az egész cselekmény jelentőségét, és megpróbáltam kimaradni belőle, akkor már olyan hatással volt rám Roland, hogy nem tudtam kimaradni, így el kellett mennem.
Félelemből ment el?
Kicsit talán azért is.
Kitől volt több oka félni: Attilától vagy Rolandtól?
Rolandtól inkább.
És az igaz, hogy Attilától is kapott egyszer?
Igen. De az Attila inkább agresszív, kiszámítható. A Roland bármire képes.
De mivel tudtak magára hatni? Csináltak valamit önnel?
Veszekedtünk, dulakodtunk, aztán azt mondták, engem is lelőnek, ha nem megyek.
Megrémült, amikor Roland a fülébe súgta, mi a terv?
Elsőre azt mondtam, nem megyek.
És mit gondol, valóban bántották volna?
Nem tudom, hogy megtették volna-e.
És utólag nem átkozza a sorsot, hogy – bár morbid ezt kimondani – ha Attiláék már akkor, az első próbálkozásnál elkövetik a gyilkosságot, akkor ön most nem ül itt?
Nem gondoltam bele, mert nem így történt.
Lehet, hogy mégis valami ilyesmi lett volna a vége? Ön szerint, ha nincs a lőtéri gyilkosság, akkor lezárul az egyre rosszabb irányba tartó bűnözői pályafutás?
Számomra biztosan. Én az utolsó időszakban már nem nagyon voltam velük. De lehet, hogy ők még folytatták volna. Őszintén mondom: alig vártam, hogy vége legyen az évnek, meglegyen a technikusi oklevél, s az életem ezen részét lezárjam.
(Folytatjuk)
Mi történt?
2012. április 17-én három 19 éves középiskolás fiú fegyver- és pénzszerzési szándékkal bement a soproni Anger-réti lőtérre, ahol lelőtték az ott dolgozó Sz. Sándort, majd az épp betoppanó B. E.-t. A három fiúból kettőt jogerősen a törvényben kiszabható maximális, húszéves fegyházbüntetéssel sújtott a Győri Ítélőtábla.