Akár az összes fekete fenyő eltűnhet a Mecsekből, miután nem sikerült megállítani a fák gombásodását. A két éve tartó fakitermelés várhatóan elhúzódik. Ezt ugyanis csak igáslovakkal lehet végezni.
Rohamosan terjed a mecseki fekete fenyők gombabetegsége. A Mecseki Parkerdő területén a kezdeti becslés szerint ezer tonna, az Adria partvidékén őshonos fekete fenyőt kellett volna kivágni, mert a szélsőséges időjárás miatt tönkrement az immunrendszerük. A szakemberek a beteg állomány kivágásával akarták megállítani a fertőzést, azonban ez nem sikerült. Úgy néz ki, több mint a háromszorosát, azaz 3500 tonna fenyőt kell kivágni. Ha az őshonos fáknál 5-10 méterrel magasabb fekete fenyők száma nagy mértékben lecsökken a hegység déli oldalán, megváltozik a táj képe is.
A fákat még az 1800-as évek végén kezdték betelepíteni a Mecsekbe. Néhány évvel ezelőtt azonban két gombafaj komoly károkat okozott bennük: a fák többsége elszáradt. A tervek szerint 2015-ben lezárult volna a beteg fák kivágása, de a gomba terjedése miatt évekig elhúzódó munkára lesz szükség. Ráadásul a fákat a környezet jellegzetessége miatt csak lóval lehet kihúzni onnan.
– Lettinek, a 14 éves kancának egy éve naponta 30-40 fával kell megbirkóznia. Egy 200 hektáros területéről hurcolja a kivágott fákat – mondta a Borsnak Joó Sándor, a fakitermeléssel megbízott vállalkozó. – Lettit kiképeztük a feladatra. Magas fűben és erdőben lovagolt vele a lányom, hogy megszokja a bozótost. A védett terület miatt a fakitermelést nagyon óvatosan kell végezni, hogy ne okozzunk kárt semmiben.
Letti és gazdája, Sándor húzza ki az erdőből a fákat