Elefánttrágyával gazdálkodik a Nyíregyházi Állatkert. Az értékes anyagot Elefántszuvenír néven árusítják, az emberek pedig egyenesen imádják. Állítják: jóval kevésbé büdös, mint a sima trágya.
Nem mindennapi árucikket dobott piacra a Nyíregyházi Állatkert: elefántjaik ürülékét. A trágyát Elefántszuvenír néven árulják. – Az elefántürüléket szakembereink tőzeggel keverik össze. Ezután a füllesztési eljárás következik, végül pedig kezelt növényi tápanyag lesz belőle – magyarázza Petró Zsuzsanna, az állatkert munkatársa.
A termék nagyon jó tápanyag-utánpótlás, vagy virágok, cserjék, gyümölcsfák ültetésekor, de a benne lévő ammónia és a növényi rostok javítják a homokos és agyagos talaj minőségét is. A biotrágyához bárki hozzájuthat, az 560 milliliteres 290, a 2750-es 790, míg a 5600-as kiszerelés 1190 forintba kerül.
– Már múlt évben is nagy volt rá a kereslet. Volt, aki csak kíváncsiságból vásárolt, míg mások praktikus okokból vették. Ők állítják: sokkal hatékonyabb és kevésbé kellemetlen szagú, mint a sima szarvasmarhatrágya – mondja a szakember.
A népszerű tápanyagból azonban szerencsére nincs is hiány: három afrikai és három ázsiai elefánt termel nekik nap mint nap. – Egy elefánt naponta megközelítőleg 50–100 kiló szerves trágyát produkál, így nem lesz hiány! – jelenti ki.
Cicának köszönhető a kávécsemege
A világ legdrágább és egyik legismertebb kűvékülönlegessége a kopi luvak. Az ital különlegessége abban áll, hogy cibet nevű macska ürülékéből kiszemezgetett kávébabokból készül. A hiedelem szerint a cirmos ugyanis csakis a legfinomabb és legjobb babszemeket eszegeti meg, és úgy tartják: attól is ízletesebb, mivel kedves, barátságos emberek szedik ki a bélsárból.
Két kézzel kapkodták a trágyás sört
Egyenesen hiánycikk lett egy, első ránézésre, igencsak gusztustalan italból. Japánban ugyanis elefánttrágyából készítettek sört: az italhoz olyan babkávét is adtak, amely először a thaiföldi elefánt emésztőrendszerén haladt keresztül. Az ital nagy népszerűségre tett szert. Rajongói szerint sokkal kellemesebb az utóíze, mint az átlagos sörnek. Münchenben is hasznosítják az elefántkakit: ott a helyi állatkert fûtését és világítását segíti a fekália.