Döbbenetes nagyságú üzletté nőtte ki magát az orvosi turizmus, amelynek elsődleges célpontja és haszonélvezője Ázsia. A gyógyulást az amerikai költségek harmadáért kínáló szolgáltatók bevétele ma már évi több milliárd dollár.
Bajor Imre Kínába utazott gyógyulást keresni, hozzá hasonlóan évente több millióan kelnek útra azért Ázsiába, hogy ott kisebb-nagyobb műtéteknek vagy kozmetikai, szépészeti beavatkozásoknak vessék alá magukat. Csak példaként: az USA-ban 300 ezer dollárt (68 millió forintot) kell fizetnie annak, akinek az életét csak egy májátültetés mentheti meg. Indiában ugyanez 70 ezer dollárba (16 millió forintba) kerül. Egy olyan porcelán hídért, amiért a New York-i magánrendelőben 3000 dollárt (680 ezer forintot) kell leszurkolni, azért egy Mumbai orvos csupán 600 dollárt (135 ezer forintot) kér, az egyéb fogorvosi szolgáltatások díja pedig a tizede is lehet.
Amerikában ötvenmillió embernek nincs társadalombiztosítása. Nekik még úgy is megéri a fél világot beutazni, ha az egész család útra kel. Amíg a mama ráncait felvarrják, a papának gyomorszűkítő gyűrűt tesznek fel, a nagyinak teljes fogsort alakítanak ki, addig a gyerekekre külön személyzet vigyáz. A családok asszisztenseket kapnak, akik az autóbérléstől a szabadidő érdekes eltöltéséig mindenben a betegek kegyeit keresik, akik mindezekért együttesen is kevesebbet fizetnek, mint egyetlen ember gyógykezeléséért odahaza.
Izraelbe elsősorban az amerikaiak mennek. A Holt-tengeri gyógyturizmus húzóágazata az ortopédiai, az onkológiai és kozmetikai műtétek mellett a mesterséges megtermékenyítés, hiszen egy-egy petesejt beültetése itt 2-3 ezer dollárba (450-680 ezer forintba) kerül, míg az USA-ban ugyanezért 20 ezer dollárt (4,5 millió forintot) kérnek.
Indiát a volt gyarmatosítók mai leszármazottai, a britek kedvelik leginkább, például a szabad és törvényes béranyaprogram miatt. Mumbaiban olyan apartmanokat alakítottak ki, amelyekben a gyermekre vágyó házaspár és a magzatot kihordó béranya együttesen töltik a várandósság kilenc hónapját.
Thaiföld éves nemzeti bevételeinek immár kilenc százalékát adja az orvosi turizmus, akad olyan resort gyógyhotel, amely egymaga 28 millió dollárt termel. A CNN beszámolója szerint a legújabb „beszálló” Bali és Korea. Háromszáz, gyógyturizmussal foglalkozó utazási iroda csábítja a betegeket, ma már szinte nincs is olyan műtéti eljárás, amelyet ne vettek volna fel a szolgáltatásaik közé a luxus körülményeket biztosító hotelkórházak.
A thaiföldi vesedialízis-állomásokon úgy végzik el a betegeken a kezelést, hogy közben csodás tengeri kilátásban gyönyörködnek, vagy éppen HD minőségű óriásképernyőn filmet néznek, netalán a rendelkezésükre bocsátott laptopon az otthoniakkal csevegnek.
Dél-Koreát immár 80 ezer külföldi kereste fel, hogy orvosi szolgáltatásokat vegyen igénybe. Korea és Thaiföld a plasztikai műtétek piacvezetője lett. „Mutassa meg nekünk, hogy melyik színész arcába bújna, és mi megvalósítjuk az álmait!” – hirdetik a szépítő sebészek.
Az olcsóság, a luxus, az előzékeny vendéglátás mellett fontos szempont a gyorsaság. A súlyos műtétekre a nyugati világban éveket kell várni, ám Ázsiában nincsenek, vagy nagyon rövidek a várólisták. Nyitott szívsebészet? Csípőprotézis-műtét? Májátültetés, szürkehályog eltávolítása? Jelentkezzen be, válassza ki az intézményt, utalja át az előleget, és már utazhat is!
Amy betegségére a nyugati orvoslás nem találta a megoldást
Sőt! Az ázsiai országokban olyan gyógykezelésekhez is hozzá lehet jutni, amelyek a fejlettebb államokban a túlszabályozottság miatt egyelőre nem elérhetők. Amy Schernek például őssejtterápiára volt szüksége. A 33 éves hölgyet Lyme-kór kínozta, és a teljes reménytelenség, valamint állandósult kínok között 2007 és 2010 között három kezeléssorozaton vett részt. „Az amerikai orvosom azt mondta, ez az indiai kezelés meg fog ölni. Ehelyett meggyógyultam. Az én betegségemre a nyugati orvoslás nem találta a megoldást” – írta memoárjában a kezelések után Scher, akinek 30 ezer dollárjába (6,8 millió forintjába) kerültek a kezelések a szállással és ellátással együtt. Ez a harmada, mint amit ugyanezért az USA-ban kellett volna fizetnie.
Ám kár lenne elhallgatni a negatívumokat. Ezek egyike, hogy orvosi műhiba esetén nagyon nehezen érvényesíthetők a betegjogok. Nehézkes, lassú az eljárás, és például Thaiföldön a per folyamán végig ott kell, illetve kellene tartózkodnia az érdekelteknek. Amerikai viszonyokhoz képest pedig – ahogyan maga az orvosi költség – úgy a kártérítés is nagyságrendileg kevesebb. Mindez azonban egyáltalán nem szegi kedvét a gyógyulni, szépülni, és ettől abszolút nem függetlenül, luxus körülmények között nyaralni vágyó pácienseknek.
A HÁNYÁS TEMPLOMA
Thaiföld Saraburi tartományában található a világ egyik legkülönösebb temploma. A Tham Krabokban több száz narkós próbál megszabadulni káros szenvedélyétől. A BBC tudósítója szerint a „Hányás templomának” is nevezett rehabilitációs központban nagyobb az esélye a kábítószerről való leszokásnak, mint az akár tízszer drágább Nagy-Britanniában. Aki a Bangkoktól 130 kilométerre lévő intézménybe bevonul, leadja az útlevelét, pénzét, és mindennap elfogyasztja azt a különleges és titkos keveréket, amelytől a száján keresztül szabadul meg minden méregtől, ami a szervezetében felhalmozódott.
A „Hányás templomában” Nyugatról jött narkósok gyógyulnak
MAGYAR ELŐNY
Igaz, elsősorban a távol-keleti országok a haszonélvezői a gyógyturizmusnak, ám előfordul, hogy Kelet-Európa is vonzó piac e téren. A fogászati kezelések terén például mi, magyarok is jelentős eredményekkel dicsekedhetünk: főleg osztrák, német és brit betegek érkeznek, eltöltenek nálunk egy-másfél hetet, majd teljes fogsorpreparációval távoznak.