Aktuális

Meghódítják az emberiséget a robotok

Balajti Péter

Létrehozva: 2014.02.17.

Vezető nélkül száguld a metró, portásrobot áll szolgálatba az egyetemen, a jövő pedig még komolyabb változásokat tartogat. Két évtizeden belül teljes szakmákat vehet át a mesterséges intelligencia. A robotika szakértője szerint azonban nem kell félni: új munkaterületek születnek.

Hihetetlennek tűnő tanulmánnyal rukkolt elő a neves Oxfordi Egyetem két professzora. Carl Benedikt Frey és Michael Osborne listát készített azokról a szakmákról, amelyeket két évtizeden belül nagy valószínűséggel átvesznek a robotok az embertől. A toplista élén a telemarketingesek és a könyvelők állnak, de szerepelnek rajta a pilóták, a gépészek, az egészségügyi dolgozók, a színészek és a tűzoltók is.

Andor László, az Értékesítők Szövetségének elnöke csóválja a fejét: – Nem ez lenne a jövőkutatók első tévedése. Nagyon érdekes, hogy a toplista első öt helyén három olyan szakterület is szerepel – az ingatlan- és a kiskereskedelmi értékesítő, a telemarketinges –, ami az értékesítéshez kapcsolódik. Nem a saját jövőnk féltése beszél belőlem, de kétlem, hogy ez valóra válhatna. Léteznek termékek, amelyek az áruk miatt pusztán marketinggel értékesíthetők, ugyanakkor bizonyos értékhatár feletti portékáknál kizártnak tartom, hogy emberi jelenlét, személyes tanács­adás nélkül gazdára találhatnak. Azt szokták mondani, senki sem szereti, ha eladnak neki, de minden ember szeret vásárolni. Vannak – például én is –, akiknek egy nyakkendő kiválasztása sem egyszerű. Ők igénylik a segítséget, a kedvességet, a felkészültséget, a biztató, kicsit udvarló értékesítőt, aki elmondva a véleményét, megerősítést jelenthet számukra a végső döntésben – példálózik Andor. Majd így folytatja: – El tudja képzelni, hogy egy negyvenmilliós ingatlant emberi tanácsadás, szakvéleményezés nélkül vesz meg valaki? 

– Köszönöm a figyelmeztetést, feladom a szakmát – mondja nevetve Horváth István könyvelő, majd komolyra fordítja a szót. – Elég összetett és bonyolult a magyar adózási rendszer ahhoz, hogy egyelőre ne kelljen ettől tartanom. Ugyanakkor hallani olyan törekvésekről, amik egyszerűsíthetik a könyvelési folyamatokat. Pletykálnak egységes számlázó- és könyvelőprogramról, ha ez megvalósul, akkor mindenféle adatrögzítés nélkül lehetne adatokat kinyerni a rendszerből. Ám még így is csak egyszerűbb bevallás összeállításánál tudom elképzelni a gépesítést – vélekedik a szakember.

Kisdi Márk Máté, a Fővár­o­si Katasztrófavédelem szóvivője meglepődve értesült arról, hogy a szakértők szerint két évtizeden belül akár a tűzoltókat is helyettesíthetik a robotok. – Nagyon komoly szűrőkön kell keresztülmennie egy tűzoltónak, akinél a fizikai és lelki alkalmasságon túl az egyik legfontosabb tulajdonság a mindig minden körülmények közötti segítő szándék. El nem tudom képzelni, hogy egy gépbe miképp lehet ezt a mindenkori önzetlen segítséget, szándékot, életfelfogást beprogramozni. Nincs két egyforma eset, minden mentés és oltás más, hihetetlennek tűnik, hogy ember nélkül is megoldhatók lennének ezek a helyzetek. Kétségtelen, hogy az automatika és a robotika nagyban hozzájárul a mentési hatékonysághoz, de ember nélkül mindez elképzelhetetlen számomra – összegez.

Vajon hogy látja a jövőt dr. Korondi Péter, a robotika világának elismert szaktekintélye? – A 4-es metró vezető nélkül megy, az egyetemen jelenleg egy portásroboton dolgozunk, aki a tanszéken fogadja majd a látogatókat. Az etológia tanszékkel közösen készített, gazdájához kötődő MOGI Robink pedig a viselkedésével képes olyan érzelmeket kifejezni, mint a büszkeség vagy a szégyen. S ez a jelen. Lehet azon elmélkedni, hogy két évtizeden belül mely területeken vehetik át a munkát az embertől a robotok, de sokkal fontosabb, hogy ne féljünk tőlük, hanem készüljünk fel rájuk! A történelem során volt már géprombolás, de badarság azt képzelni, hogy a robotok miatt nem lesz majd munkánk. Lesz, legfeljebb átalakul, hiszen a változással új munkaterületek születnek. Érdemes hinni a jövőben, a fejlődésben, mert az automatizálásba vetett hit kihat a kapcsolatunkra a robotokkal – tanácsolja a Budapesti Műszaki Egyetem Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatikai Tanszékének tanszékvezető professzora.
 

Top 12 állás, ahonnan a jövőben kiszoríthatja a technika az embert

1. Telemarketinges (99 százalék)
2. Könyvelő és könyvvizsgáló (94 százalék)
3. Kiskereskedelmi üzletkötő/értékesítő (92 százalék)
4. Műszaki író (89 százalék)
5. Ingatlanügynök (86 százalék)
6. Szövegszerkesztő és gépíró (81 százalék)
7. Gépész (65 százalék)
8. Pilóta (55 százalék)
9. Közgazdász (43 százalék)
10. Egészségügyi szakember (40 százalék)
11. Színész (37 százalék)
12. Tűzoltó (17 százalék) 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek