A magyar holdexpedíció csapata szeretné megszerezni a Pulival a húszmillió dolláros fődíjat. Ehhez a holdjárónak a jövő év végéig kell leszállnia az égitestre.
A Hawaii-szigeteken tesztelte a magyar Puli Space csapat két saját tervezésű járművét. A tét húszmillió dollár: ennyit kap az, aki először éri el holdjárójával a Holdat, gépe ott megtesz 500 métert, készít egy panoráma- képet és egy videót, amit elküld a Földre.
– Az irányítóközpontot a budapesti főpolgármesteri hivatalban rendeztük be – mesélte lapunknak Szűcs László, a kecskeméti Planetárium munkatársa. – Innen vezéreltük a 120 centi hosszú és feleannyi magas, egy kilométeres óránkénti sebességgel haladó, különleges kerekekkel felszerelt rovert. A holdi viszonyokhoz hasonló terepen jól vizsgáztunk, bizakodóak vagyunk. A négyszázezer kilométeres távolságot tökéletesen nem tudjuk szimulálni, és a Holddal nem lesz internetes kapcsolat, ez nehezíti majd a munkát.
A kinti csapatot dr. Pacher Tibor, a Puli Space team főnöke vezette. Az ottani újságok címlapon hozták a magyarok kísérletét. – Sajnos itthon nem kapunk hasonló figyelmet, pedig a verseny kiírása miatt erre nagy szükségünk lenne – teszi hozzá Szűcs László. – Abban ugyanis az szerepel, hogy csak tíz százalék lehet állami pénz, a többit támogatóktól kell begyűjteni. De akiknek a járműve eljut a Holdra, azok bekerülnek az űrtörténelembe.
A magyarok két különdíjra is pályáznak: esélyesek arra, hogy vizet találnak, és remélik, a szerkezetük a mínusz 150–180 fokos éjszakák után is működőképes marad. A huszonkilenc nevező csapatból már csak tizennyolc van versenyben.
– A pénznek szűkében vagyunk, de ötletekben gazdagok. Nagyobb az esélyünk, ha más csapatokkal szövetkezünk, és erre mutatnak hajlandóságot. A Műszaki Egyetem MASAT csapatával is együttműködünk – számolt be a Puli csapat tagja.