Pokoli lelki kínok között őrlődik Djenet Ilona. A háromgyermekes asszony hiába kötött házasságot két évvel ezelőtt algériai párjával, nem láthatják egymást. A magyar hatóságok ugyanis névházasságot gyanítva nem adnak beutazási engedélyt a férfinak.
Álmában sem gondolta volna Ilona, hogy nem élhet majd együtt azzal az emberrel, akivel még 2008-ban ismerkedett meg egy véletlen folytán. Annak ellenére sem, hogy két éve össze is házasodtak.
Pedig minden olyan gyönyörűen kezdődött. – Éppen orvoshoz mentem 2008 májusában. Szembejött velem egy nagyon jóképű külföldi fiú, aki kávézót keresett. Megszólított, végül másfél órát beszélgettünk – persze kézzel-lábbal, mert akkor még annyira sem tudtam angolul, mint most –, majd számot cseréltünk – mesél a kezdetekről a gyártósori ellenőrként dolgozó Ilona. A most 36 éves Youcef akkor illegálisan jött hazánkba, így később a debreceni menekülttáborba került, majd visszament Algériába. Ezután Ilonával telefonon tartották a kapcsolatot.
– Tunéziában házasodtunk össze, 2012-ben, mert a magyar hatóságok akkor sem adtak neki vízumot. Azóta nem találkoztunk, de mindennap beszélünk. Nézzék, itt éppen a tengerparton vagyunk – mutatja a közös fotót Ilona, majd elsírja magát. – Nagyon megvisel, hogy nem láthatom, nem ölelhetem át, nem bújhatok hozzá. Mikor azt firtatjuk, miért nem költözik ő Algériába, nagyot sóhajt. – Három kiskorú lányom van. Nekem itt van házam, munkahelyem – mondja Ilona.
A férfi érzelmei és szavahihetősége azonban erősen megkérdőjelezhető. A magyar hatóságok nem véletlenül nem adnak engedélyt neki a beutazásra. Mint a birtokunkban lévő hivatalos iratokból kiderül: Djenet Youcef vélhetően hamis munkaigazolást csatolt a kérelméhez. A többi mellékelt dokumentum valóságtartalma is kérdéses, így a hatóságok joggal feltételezik: a férfi csak magyar feleséget akart fogni, hogy letelepedhessen hazánkban. Erre utal, hogy szülei meghaltak, gyermeke nincs, így semmi nem köti Algériához. Ezért is érkezhetett 2008-ban menekültként Magyarországra.
Tunéziában házasodtak össze, 2012-ben. Ezt magyar dokumentumok is bizonyítják
A Bors megkereste a Külügyminisztériumot is, ahol kérdéseinkre a következő írásos választ kaptuk: „a vonatkozó adatvédelmi szabályok miatt sajnos nem áll módunkban információt adni konkrét vízumügyekről”.
Ezután egy ismert ügyvédhez fordultunk. – A konkrétumok ismerete nélkül elképzelhető az alábbi megoldás is – mondja dr. Magyar György. – Legalább egy ideig az Európai Unión belül más tagállamban éljen a házaspár.
Amennyiben ugyanis a feleség más EU-tagállamban migráns munkavállalóként helyezkedne el legalább három hónapon keresztül, akkor abban az EU-tagállamban tartózkodási engedélyt kell kapnia a harmadik országbeli állampolgár férjnek is. Ezt követően az európai uniós szabályok alapján a Magyarországra történô visszatéréskor már hazánkban is tartózkodási engedélyre jogosult a harmadik országbeli állampolgár férj – magyarázta a megoldást az ügyvéd.