Felkavarta a technológia világát a hír, miszerint a Google felvásárolta a mesterséges intelligencia területén dolgozó DeepMind nevű céget. Egyesek úgy gondolják, hogy ezzel a lépéssel az óriáscég a nem túl távoli jövőben egy otthon használható, mesterséges intelligenciával rendelkező robottal rukkol majd elő.
A Google idén sem fogja vissza magát a jövőbe mutató technológiát kínáló cégek felvásárlása tekintetében. Azok után, hogy a keresőóriás tavaly és idén már számos robottechnológiával foglalkozó kis céget felvásárolt, a napokban a vállalat több mint 114 milliárd forintért megszerezte a szintén érdeklődő Facebook elől a DeepMind nevű, mesterséges intelligenciák fejlesztésére specializálódott vállalkozást.
Ez a társaság az évek során azon dolgozott szakembereivel, hogy gépek számára lehetővé tegye az emberekéhez hasonló tanulási folyamatokat. Az úgynevezett deep learning technológia lényege, hogy nem mesterségesen próbálják egy robot szoftverét ismeretekkel ellátni, hanem képessé teszik a tanulásra egy olyan adatbázissal, amelyből maga képes megszerezni és fejleszteni ismereteit. Akárcsak a Terminátor című film gépei.
A cég társalapítója a 37 éves Demis Hassabis, egykori sakkcsodagyerek, aki 13 évesen Polgár Judit után a második legjobb sakkjátékos volt a 14 év alattiak között. A fiú 17 évesen már komplett számítógépes játékokat tervezett, majd belevetette magát a mesterséges intelligencia és az idegkutatás tudományába.
Azt pontosan még nem tudni, hogy milyen megoldásokban, termékekben kívánja felhasználni a Google a DeepMind kutatásait, mindenesetre az önműködő autók és robotkutyák felvértezése egy minden eddiginél jobb, öntanuló algoritmussal nem tűnik teljesen elvetendő ötletnek.
Sőt, az sem kizárt, hogy hamarosan előállnak egy házi, gondolkodó robottal. Ám bármi is lesz az új termék, a technológiával való visszaélés megakadályozására etikai bizottságot hozott létre a DeepMind és felvásárlója.