Aktuális

Extrém terepre indulnak a magyar kutatók

Létrehozva: 2014.02.01.

A világ egyik legszélsőségesebb tájára, vulkánok közé mennek klímát kutatni magyar tudósok. Dr. Nagy Balázs és kis csapata tomboló szélben és hatalmas fagyban egyaránt dolgozik.

Február harmadikán indul útjára egy magyar kutatócsoport a világ legmagasabb vulkánjára. Dr. Nagy Balázs és társai Chilében a klímaváltozás következményeit vizsgálják.

– Az expedíció az örök fagy változását, a környezet átalakulását fogja vizsgálni a Puna de Atacama-fennsíkból kiemelkedő Andok több magassági szintjén, 4200-6893 méterig. A Földön ilyen magasságban, ilyen profilt átfogva máshol nem végeztek még klímamonitoring vizsgálatot, ez teszi a kutatást egyedül­állóvá – tudatta a csapat.

A csoport először Santiago de Chilébe megy, onnan pedig egyenesen az Andokba, a szélsőséges és kegyetlen Atacama-sivatagba. Kutatásuk célja, hogy a műszereik és a terepvizsgálatok segítségével jobban felmérjék a klímaváltozás következményeit és az extrém környezetek alakulását. A 6000 méternél magasabb tűzhányók bolygónk egyik extrém terepét alkotják.

Többek között itt található a világ legmagasabb vulkánja is, a 6893 méter magas Ojos del Salado. Ezen vizsgálják a Föld legmagasabban fekvő medencéit, a gőzfeltöréseket, a bolygó legmagasabb sivatagi, 600 méter feletti, mindmáig feltáratlan terepét. A különleges táj alaposan próbára teszi majd őket: az eddig mért legerősebb szél meghaladta a 400 kilométert, a nyár középhőmérséklete fagypont alatti. Esőt és jeget senki nem látott még itt, ugyanis ez a Föld legmagasabb hóhatára.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek