Aktuális

A románokat, szerbeket, ukránokat utáljuk a legjobban

Hu-Zo

Létrehozva: 2014.02.19.

Rossz szomszédság, török átok – tartja a mondás. A magyarok azonban egy felmérés szerint ennek ellenére sem kedvelik a románokat, a szerbeket és az ukránokat. Ám jó hír: imádjuk az osztrákokat.

Ha életszínvonalban nem is, lelkében már nyugat-európai a magyar ember. Többek között ez lehet a legfőbb tanulsága annak az országos közvélemény-kutatásnak, amit a Psyma–Hungary Kft. készített. A cég munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy a felmérésben szereplő tizenöt országot mennyire szeretjük.

Meglepő lehet, hogy az Egyesült Államok népszerűsége a magyarok körében messze nem éri el Ausztria, Németország, Nagy-Britannia vagy éppen Svájc szintjét. Ugyanakkor több szomszédunkat is a futottak még kategóriába száműztük. Az utol­só három ország ugyanis Románia, Szerbia és Ukrajna, 42, 38, illetve 36 százalékos mutatóval. Oroszország 51 százalékot kapott (az sem sok), míg Kína is csak 48-at.

A szociológus szerint nagyon is világos, hogy miért adták ezeket a válaszokat az emberek. – Ha mindennap azt hallom, hogy a szomszéd bömbölteti a rádióját, azt érzem, hogy folyton átjön tőle a büdös zsírszag és még köszönni is elfelejt, nem csoda, hogy utálni fogom. Sokkal jobban, mint aki az utca túlsó végében lakik – mondja a Borsnak Szilágyi Gyula. A szociológus szerint ez alapján az osztrákokat sem kellene szeretnünk, esetükben azonban másról van szó.

– Az osztrákok szeretete a monarchiára vezethető vissza. Ne feledjük, hogy Magyarország királyság volt, az uralkodókat pedig egy ideig a Habsburg-ház adta. Nem véletlenül hívjuk őket sógoroknak – mondja a szakember. S hogy miért nem szeretjük a román, szerb, ukrán triót? Erre is van válasz.

– Ezeknek az országoknak egy része magyarlakta terület, a történelmi Magyarország része volt. Az emberek talán tudat alatt is így fejezik ki ellenszenvüket azért, mert az ottani magyarokkal szemben az állam nem tanúsít kellő toleranciát. Arról nem beszélve, hogy nemcsak a magyar lakosság egy része került idegen ország fennhatósága alá, hanem jelentős nyersanyagforrás is – magyarázza a szociológus.

Szilágyi Gyula az USA nem túlzottan magas tetszési indexét a következőkkel magyarázza. – Hajdanán még mindenki a remény országaként tekintett Amerikára. Napjainkra ez megváltozott, és ezzel együtt elmúlt a szeretet is…
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek