Hétfőn hajnali 4 óra 18 perckor bombát robbantottak Budapesten, a Lehel utcában egy bankfióknál. A rendőrség gőzerővel keresi a motoros terroristát. Lehet, hogy újra jelentkezik?
Még hétfőn délután is törmelékdarabokkal volt beterítve a Lehet utcai CIB Bank és környezete. Hajnalban egy fekete ruhás, fekete bukósisakos motoros egy robbanószerkezetet helyezett el a pénzintézet bejáratánál, majd elhagyta a helyszínt.
Nem sokkal később egy hatalmas robbanás kíséretében a bank utca felőli oldala teljesen megsemmisült, csupán romok maradtak belőle. A férfi – többek elmondása szerint – a korai órákban az arra sétáló hajléktalanoknak szólt: menjenek arrébb, mert baj lesz! Nem túlzott, a robbanás hatalmas volt, kilométerekkel arrébb is lehetett érezni.
Egy enduro motorral jött a titokzatos férfi
A rendőrség hétfő reggel megerősítette, robbantásos bűncselekmény történt.
– A robbanást ismeretlen szerkezetű és ismeretlen típusú robbanóanyag okozta, a bűncselekmény nem emberi élet kioltására vagy személyi sérülés okozására irányult – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság közlése szerint mintegy tíz négyzetméter területen kirobbant a bank épületének oldalfala.
A tűzoltók az egyik nyolcemeletes épületből kikísérték a lakókat, akiket a helyszín átvizsgálása után visszaengedték otthonukba. A rendőrség közölte: keresik azt az ismeretlent, aki a helyszínről egy cross enduro jellegű, tarka színű, forgalmi rendszám nélküli, 150-170 köbcentis, robogónál nagyobb méretű motorkerékpárral elhajtott.
Figyelmeztetés volt a bank számára?
Jasenszky Nándor biztonsági szakértő kifejtette: a hétfő hajnalban elkövetett budapesti robbantás helyszínének kiválasztása üzenetértékű lehet.
– A környéken számos bankfiók van, ez motiválhatta a robbantót a helyszín kiválasztásában, de azt a lehetőséget sem lehet elvetni, hogy a támadás céltudatosan adott bankfiókra irányult – fejtette ki Jasenszky, hozzátéve: a csoport- vagy politikai motiváció teóriáját gyengíti, hogy a robbantásért senki nem vállalta a felelősséget.
A szakértő szerint a vagyoni károkozás lehetett a cél, ezt támasztja alá, hogy sajtóhírek szerint a környékbeli hajléktalanokat előzőleg figyelmeztették, hogy pucoljanak el a helyszín közeléből.
Nem hiszik, hogy devizahiteles csinálta
Felvetődött, hogy egy elkeseredett banki devizahiteles állhat a robbantás hátterében, éppen ezért megkerestük a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületét (BHKE), hogy megtudjuk, el tudják-e képzelni.
– Szörnyű, ami történt, és kizártnak tartjuk, hogy valamelyik sorstársunk ilyet kövessen el. Tíz éve működő civil szervezet vagyunk, hasonlóra még példa sem volt soha – szögezte le Lénárd Mariann, a BHKE vezetője.
Másképpen vélekedik a bankellenes akcióiról elhíresült „Nem adom a házamat mozgalom” vezetője, Póka László, aki ellen a rendőrség jelenleg is eljárást folytat terrorcselekmény elkövetésével való fenyegetésért, amiért egy videóban azt ígérte, hogy betöri egy bankfiók kirakatát az Oktogonon.
– Szeretném elhinni, hogy a tegnap hajnali robbantás egy figyelmeztetés volt, de nem tartom valószínűnek – kezdte Póka László a Bors megkeresésére. – Már korán reggel csörgött a telefonom, ismerősök hívtak a hírrel, hogy mi történt. Nekem is az jutott először az eszembe, hogy szándékosan választották azt a helyet.
Kora este az index.hu azt írta, kihallgatta a rendőrség Kásler Árpádot, a Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezetének vezetôjét. A rendőrség azonban később határozottan cáfolta a hírt.
Újra akcióba lép?
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint a társadalomban meglévő bankellenes hangulat, a devizahitelesek nehéz helyzete is vezethetett a robbantáshoz.
– Ebben az esetben előfordulhat, hogy történik még hasonló eset. Ha pedig ez bekövetkezik, csak idő kérdése, hogy valaki megsérüljön vagy meghaljon. Akár az egész tömb a levegőbe repülhetett volna, ha a robbantás beindít egy olyan láncreakciót, amely további detonációkat okoz – magyarázta Tarjányi.
Korábbi detonációk
2001. június 18. Pokolgépes merényletet hajtottak végre egy távirányítású robbanószerkezettel Budapesten, a Dembinszky utca 10-es számú házban. A detonáció következtében egy 48 éves férfi meghalt, élettársa, egy 21 éves nő súlyos sérüléseket szenvedett.
1998. július 2. A budapesti Aranykéz utcában egy ott parkoló Polski Fiat 126-os gépkocsi alatt nagy erejű pokolgép robbant. Négy ember meghalt, több mint húszan megsérültek. A merénylet célpontja és egyik áldozata a Boros Tamás néven ismert vállalkozó.
1998. március 16. Robbantottak Torgyán József FKGP-elnök rózsadombi társasházi lakásánál. Személyi sérülés nem történt, de a lakás, az elnök fiának ügyvédi irodája és a környéken lévő gépkocsik megrongálódtak.