Valóban egy magányos farkas rablási kísérlete lehet a Lehel utcai bankrobbantás? A Bors által megkérdezett szakértő szerint az akció kivitelezése, a nyilvánosságra hozott fotók alapján aligha erről van szó.
A tettes személyleírásán és az általa használt motor leírásán túl kevés konkrétummal szolgál a rendőrség a Lehel utcai robbantás ügyében. Az elmúlt napok híradásaiból az alábbi kép rakható össze. A robbantó egyedül érkezett. Nagy hatóerejű robbanószert használt.
Állítólag több embert is figyelmeztetett a szerkezet működésbe hozatala előtt. Feltehetően távirányítással robbantott. Pénzt nem zsákmányolt. Akcióját valószínûleg felvette egy fejre szerelhető kamerával. Logikus a kérdés: így viselkedik egy bankrabló? Vagy valami egészen más cél vezérelte a fekete overallt, fekete sisakot viselő fantomot?
– Kizártnak tartom, hogy pénzszerzés motiválta a tettest – mondta a Borsnak Bilkei Pál kriminálpszichológus. – Ez az ember profi, aki képes megőrizni a hidegvérét. A hírekből az derült ki, hogy a férfi a robbanás után nem tért vissza a bankhoz. A kamera használata azt mutatja, hogy az akcióra büszke, a felvételeket megőrzi magának.
De az is lehet, hogy mûvét be akarta mutatni egy közösségnek, egy szervezetnek, amelynek a része lehet. A ruházata alapján nem lenne meglepő, ha valamilyen szélsőséges csoport tagja lenne. Eszerint a célja inkább fenyegetés, figyelemfelhívás, s a robbantás a bankpolitika ellen szólt.
Amennyiben valóban egy csoport tagja, aligha várható, hogy a társai feldobják őt. Hiába a tízmilliós vérdíj, ez egy zárt, összetartó közösség lehet – vélekedett lapunknak Bilkei.
Az ORFK kommunikációs osztálya lapunkkal közölte: nem hozzák nyilvánosságra, milyen információkból vonnak le következtetéseket a robbantó célját illetôen, ugyanakkor valamennyi lehetséges motivációt vizsgálnak. Érdeklôdésünkre nem cáfolták, hogy titkosszolgálati eszközöket is bevetnek a robbantó elfogásához. Azt nem erôsítették meg, hogy a tettes cselekménye elkövetésekor fejkamerával rendelkezett.