Aktuális

Ölnek a legstresszesebb szakmák

Balajti Péter

Létrehozva: 2014.01.15.

Veszély, felelősség és negatív érzelmek állnak a legstresszesebb foglalkozások hátterében – állítják a szakemberek, akik szerint az sem szégyen, ha valaki a feszültség miatt vált állást.

Meglepő különbségek vannak a legstresszesebb szakmák listáján Amerikában és Magyarországon. Míg az Egyesült Államokban a katonák, a tábornokok és a tűzoltók, addig hazánkban a mentők, a tűzoltók és a sebészek sorakoznak a képzeletbeli dobogón.

A magyar listán slágerszakmákat is találni: a sok pénzzel, eleganciával és pörgéssel járó brókervilág vonzó lehet, igaz, egyetlen rossz döntéssel hatalmasat lehet bukni, ráadásul a gyors élet gyors kiégéshez vezethet. A média világa is vonzó, ugyanakkor a feszes határidők és a munkával járó komoly felelősség idegőrlő lehet. Vállalatvezetőként emberek tömegét irányítani, nagy pénzeket kaszálni szintén vonzó pálya, ugyanakkor a beosztottak és a cég sikerre vezetése együttesen halmozottan komoly felelősség. És akkor még nem beszéltünk a taxisokról, akik szintén stresszes életet élnek.

Nehéz a taxis élete

Vizy András, a Főtaxi szóvivője, aki egykor maga is taxizott, emlékszik olyan időszakra, amikor bioritmusmérővel vizsgálták a sofőröket, ma azonban nincs semmiféle stresszellenőrzés.

– Tényleg stresszes szakma a taxizás, megértem, hogy felkerült a top 10-es listára. Feszültté teszi az embert, ha nincs fuvar, ha meg címet kap, azért izgulhat, hogy időben kiérjen, ne késsen. S ahány utas, annyiféle. Van, aki igényli a másik meghallgatását, más beszélgetést vár, miközben a sofőrnek az útra és a nem egyszer kaotikus közlekedésre is oda kell figyelnie. Ma már csendes a címkiadás, de az utas nélküli időszakban él a csevegőcsatorna, aminek többek közt stresszoldó szerepe van – mondja Vizy.

Krízisben a tűzoltók

Nem lepődött meg az előkelő helyen Kisdi Márk Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője:

– A tűzoltói munka az egyik legnagyobb stresszel járó hivatás, folyamatos 24 órás készenlétben kell lenni, bármikor jöhet egy riasztás. Különféle krízishelyzetekben kell pontos, szakszerű, gyors munkát végezniük.

A tűzoltóknak amúgy kétévente kötelező részt venni pszichológiai szűrővizsgálaton.

Dr. Klein Sándor munkapszichológus szerint a veszély, a felelősség és az érzelmek állnak a legstresszesebb munkák mögött. – Akadnak olyan munkaterületek, ahol mindezek halmozottan jelen vannak. A mentők, a tűzoltók vagy a rendőrök például veszélyes közegben teljesítenek szolgálatot. Emberek élete múlhat rajtuk, s szolgálatteljesítés közben akár még a sajátjuk is veszélybe kerülhet. Nem egyszer csöppenhetnek olyan helyzetbe, ami érzelmileg felkavaró. S mindezeken túl nem egyszer futnak versenyt az idővel – magyarázza a szakember. – A stressz van, akit ösztönöz, a pozitív stressz például doppingoló, ugyanakkor sokak negatívan élik meg a feszültséget, náluk fontos, hogy tudjuk kezelni. A felgyülemlett stressz ugyanis nagyon veszélyes. Van, akinek az otthoni háttértámogatás segít, más képes tudatosan kikapcsolni, illetve úgy kilépni a munkahely ajtaján, hogy nemcsak a szakmáját, de minden velejáróját is leteszi előtte.

Nem árt lazítani

Vajon változik az ember és a stressz viszonya?

– Nem ritka, hogy valakit pályakezdőként még ösztönöz a munkájával járó kihívás, ám évek vagy évtizedek múltán mindez átfordulhat és károssá válhat. Nem szégyen ezt beismerni, s ha úgy érezzük, akkor a saját érdekünkben érdemes szakterületet váltani – figyelmeztet Klein doktor, aki hangsúlyozza: ha valaki munka közben felismeri magán a stresszt, akkor lazítson.

– Az olyan könyvek, mint Az öngyógyítás művészete, számos egyszerű technikát kínál a stresszkezelésre. Igaz, ezekhez elengedhetetlenül fontos, hogy tudatosan figyeljünk önmagunkra. Ha érzékeljük a stresszt, akkor helyzettől függően mozgásgyakorlattal vagy képzeletbeli utazással lazítsunk. Ha saját, önálló irodával rendelkezünk, tegyük fel a lábunkat az asztalra, nyújtsuk égnek a karunkat két-három percig. Ha nincs erre lehetőségünk, hívjuk segítségül az elménket! Hunyjuk le a szemünket, és idézzünk fel egy olyan helyet, ahol nagyon jól éreztük magunkat vagy egy olyan mesés tájat, ami garantáltan megnyugtatna. Ha megvan, képzeletben időzzünk el, járjuk be lassan, fokozatosan fedezzük fel! Pár perc alatt eltűnhet a stressz. Ha nem is véglegesen… 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek