Hét négyes metró árába, családonként 775 ezer forintba kerül, és lehet, hogy nem lesz olcsóbb tőle az áram. A paksi atomerőmű bővül, oroszok építik. Orbán Viktor évekig hideglelést kapott Putyintól, most mégis vele kötött üzletet.
Elsietett lépés az üzlet – véli Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója. Miért is?
Mert legalább tíz évig nem kell majd akkora áramtöbblet, mint amit a két új blokk hozhat. Lehet, hogy még tíz év múlva sem lesz szükség rájuk.
Nehéz megmondani, hogy a lakosság jobban jár-e. Olyan biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak kell megfelelni, ami jelentősen megdrágítja a termelést.
Nem biztos, hogy évek múlva olcsóbb lesz az áram.
Fizetni kell majd ennek a hatalmas hitelnek a kamatait. Mértékéről még nem állapodtak meg a felek.
Öt évig épül: Két új egység a ma működő, szovjet gyártmányú, nyomott vizes reaktorral ellátott blokkok helyére kell, amikor azokat végleg le kell állítani 2036-ban. Az új blokkok építése legalább öt évig tart. 2023-ban indulhat el az első.
Költségek: Minimum 3000 milliárd forint (lehet, hogy 600 milliárddal több).
775 ezer forintba kerül minden családnak a kivitelezés. Azaz fejenként 193 ezerbe, ha négy családtaggal számolunk. Hét négyes metrót lehetne az árából építeni.
(Fotó: Europress)
Puccsról beszéltek: „A magyar kormány puccsot hajtott végre saját népe ellen.” (Orbán Viktor, 2008. Az akkori kormány éppen az oroszokkal akart szerződni.)
Népszavazást akartak: „A bővítés olyan fajsúlyos dolog, hogy feltétlenül népszavazásnak kellene döntenie róla.” (Illés Zoltán, 2008. Ô a jelenlegi környezetvédelmi államtitkár.)
Brüsszelt félreértették: „A finanszírozási terv és a beruházás megkapta Brüsszel jóváhagyását.” (Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár nyilatkozta kedden.)
„A híresztelésekkel ellentétben az Európai Bizottság nem nyilatkozott arról, hogy a magyar hatóságoknak kell vagy nem kell tendert kiírniuk az atomprojektre.” (Sabine Berger, az Európai Bizottság energiaügyekben illetékes szóvivője mondta szerdán.)